„Člověk je schopen rozlišit až jeden bilion…
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Váš košík je prázdný
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je léčivá a aromatická trvalka z čeledi Caprifoliaceae (zimolezovité) vysoká až 1,5 m. Daří se jí na vlhkých místech jako jsou rašelinové bažiny, mokré louky, břehy vodních ploch a okraje lesů. Vyznačuje se krátkými hnědými oddenky, dutými a holými stonky. Má protilehlé, lichozpeřené listy a bilé až světle růžové květy tvořící okolík. Plodem jsou nažky.
Rostlina je údajně pojmenována po Valeriusovi, který ji poprvé použil v lékařství. Jiní tvrdí, že jméno je odvozeno z latinského valere (být zdravý). Rostlina se tradičně používala v lidovém léčitelství. Již slavní řečtí lékaři Hippokrates a Dioskoridés ji doporučovali na podporu spánku. Plinius starší považoval kozlík za prostředek povzbuzující mysl zatímco Avicenna za prostředek posilující mozek V souvislosti s nespavostí se o kozlíku zmiňoval také Galén.
V 16. století byl kozlík ceněn jako prostředek způsobující dobrou náladu, vstřícnost a klid, působící proti nervozitě, bolesti hlavy, bušení srdce. Rostlina se údajně používala k podpoře menstruačního toku. Známé je jeho použití během druhé světové války na zmírnění stresu způsobeného nálety. Zajímavostí je schopnost kozlíku uvádět kočky do mazlivého stavu.
Éterický olej z kozlíku lékařského podporuje normální funkci nervového systému.
Příznivě působí na psychiku a podporuje duševní rovnováhu. Tiší emoce, snižuje únavu, úzkost, strach, vnitřní neklid a stres. Působí jako nervové tonikum při vyčerpání, emočních poruchách projevující se podrážděním. Uzemňuje ve chvíli, kdy je energie rozptýlená. Je užitečný při emoční nestabilitě, záchvatech paniky a nesoustředěnosti. Harmonizuje oběhový systém.
Éterický olej je pravděpodobně nejvíce známý pro své sedativní účinky. Navozuje příjemný pocit klidu a relaxace před usnutím.
Používá se jako ingredience v kosmetice pro péči o všechny typy pleti zejména pro citlivou. Své uplatnění nachází v produktech, které pečují o mastnou pleť a pleť se sklonem k akné. V masážních směsích uvolňuje svaly po fyzické námaze. Působí jako svalový relaxant. Může pomoci uvolnit svalové křeče. Vhodný je v masážních směsích pro zmírnění zažívacích problémů, které vznikly ze stresu.
Čína
Vypěstováno
100%
100%
Destilace
Kořen
Základní
Bez konzervantů
Silné, zemité, pižmové aroma s dřevitým nádechem a s lehce kafrovou nótou v horním tónu
Přírodní aroma.
Připravte si inhalační tyčinku, použijte v difuzéru nebo jako ingredienci pro kosmetický výrobek.
Éterický olej z kozlíku lékařského je známý jako aktivní přísada regeneračních krémů, balzámů, tělových olejů a mlék pro všechny typy pleti zvláště pro citlivou, mastnou a se sklonem akné.
Používá se jako složka v kosmetických produktech určených pro tonizaci a revitalizaci pleti.
Éterický olej harmonizuje psychiku. Pomáhá zklidnit, zmírnit výkyvy nálad, podrážděnost, úzkost a odbourat stres. Napomáhá dobrému spánku.
ÉO levandule úzkolistá, ÉO ylang ylang extra, ÉO ylang ylang komplet, ÉO neroli, absolue lípa, ÉO mandarinka červená, ÉO bergamot, ÉO pepř černý, ÉO cypřiš, ÉO cist, ÉO heřmánek římský, ÉO vetiver, ÉO bergamot
Skladujte éterické oleje mimo dosah dětí v temnu, suchu a chladu při konstantní teplotě od 5°C do 15°C.
Éterické oleje jsou neobyčejně citlivé na teplo, které může výrazně zvýšit kontaminaci alergeny. Po zakoupení doporučujeme éterické oleje uchovávat nejlépe v chladničce odděleně od potravin.
Trvanlivost je vyznačena na etiketě. K zachování trvanlivosti nikdy neponechávejte výrobky trvale na denním světle a po použití je nezapomeňte uzavřít.
V éterickém oleji z kozlíku lékařského bylo identifikováno celkem 150 různých látek. 93% éterického oleje z kozlíku lékařského tvoří 84 složek, přičemž éterický olej je bohatý na estery. Složení éterického oleje destilovaného z čerstvých kořenů a destilovaného ze sušených kořenů se významně liší.
Biochemický profil
Monoterpeny 10%
Monoterpenoly 3%
Ketony 1%
Seskviterpeny 20%
Seskviterpenoly 15%
Estery 30%
Fenoly 1%
Aldehydy 20%
Alergeny: limonen, linalol
Detailní rozbor biochemického složení naleznete v souborech ke stažení.
Éterické oleje jsou těkavé aromatické látky s jedinečnými vlastnostmi. Stejně jako u jiných koncentrovaných výrobků, i zde je důležité si přečíst a dodržovat všechna písemná doporučení předtím, než je začnete aplikovat. Chraňte oči. Neužívejte vnitřně. Dodržujte bezpečné dávkování, nepoužívejte neředěné éterické oleje na pokožku. Řeďte éterické oleje v adekvátních nosičích jako jsou např. rostlinné oleje či alkohol.
Plné znění bezpečnostního listu naleznete v souborech ke stažení.
Aroma ateliér tip: Pro bezpečné použití éterických olejů a absolue vám doporučujeme knihu Essential Oil safety (Bezpečnost ÉO), jejímiž autory jsou R. Tisseran a R. Young. Doporučejeme pravidelně kontrolovat informace Mezinárodní asociace pro vůně (IFRA).
Hodnotil 1 uživatel
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
upozorňuje etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Srpnové vydání časopisu Marie Claire vám na straně devadesát sedm přineslo tip na kurzy Aroma ateliéru.
Je mi velkou ctí, že na blogu Aroma ateliéru vám mohu představit práci RNDr. Lenky Záveské Drábkové, Ph.D.
Éterické oleje jsou známé pro své jedinečné vlastnosti. Pokud éterické oleje aplikujete s ohledem na bezpečnost, je aromaterapie jednoduchým a jemným způsobem, jak podpořit své zdraví a krásu.
Na slovíčko s certifikovanou aromaterapeutkou
Nepřesností týkající se botanických názvů a chemotypů je mnoho, proto jsem pro vás ve spolupráci s Petrou Ratajc Ph.D. (Slovinsko) připravila další překlad článku z blogu The PhytoVolatilome.
Anna Krutová, která vede praxi Aromaterapie Brno, si oblíbila esenciální oleje zn. Florihana. Děkuji za článek plný vůní a tímto vás zvu ke čtení.
Základy aromaterapie
V době internetu není problém dostupnost informací, problémem je jejich kvalita.
Zlepšete své vonné kompozice pomocí meditace nad vůní.
Aromaterapie pro úlevu od stresu
Nejde jen o kvalitu. Jako spotřebitel jste odpovědni za váš výběr.
Recenze: Workshop Tvorba botanické vůně
Recept na směs éterických olejů
Jak staronová teorie čichu otřásla základy myšlení a vzbudila zájem vědců
Pro inspiraci. Pro lehkost bytí. Buďte blíž sobě ale i druhým.
V poradně odborníka časopisu BYLINKY REVUE 5/2017 jsem odpovídala na otázky týkající se kvality éterických olejů.
Inhalační tyčinky jako pomůcka pro správné dýchání slovem ředitelky Centrum dobré vůle
Seznamte se s rostlinnými těkavými látkami.
Kromě informací o aktivitě éterických olejů naleznete v článku recept na sanitární roztok a inhalační tyčinku.
Aromaterapeutický olej s litseou cubebou pro zmírnění unavených svalů
Jako absolventka Aromahead Institutu velmi často dostávám otázky, zda bylo pro mne studium přínosné a zda bych jej doporučila.Přináším vám rozhovor se svojí lektorkou a klinickou aromaterapeutkou Andreou Butje (USA).
Rozhovor s doktorkou biologie ze Slovinska nejen o hydrolátech a éterických olejích.
Rozhovor o aroma botanice
Rozhovor o tom, jak se tvořil voňavý projekt pro PBG studio.
Pro skvostný zážitek a kvalitní aromaterapii si zajeďte do Luhačovic