Protivirová aktivita éterických olejů

Protivirová aktivita éterických olejů
Kromě informací o aktivitě éterických olejů naleznete v článku recept na sanitární roztok a inhalační tyčinku.

Situace na bojišti se mění každým okamžikem. Nouzový stav v České republice byl vyhlášen dvanáctého března na třicet dní. Od soboty čtrnáctého března se uzavřely až na několik vyjímek veškeré obchody a od pondělí šestnáctého března je zakázán volný pohyb osob. Prozatím do prvního dubna. Život začal ovlivňovat SARS-CoV-2. Ateliér na pražském Žižkově jsem zavřela a posunula konání březnových workshopů na neurčito. Náš malý eshop prozatím funguje. Jako mnoho dalších neprožívám zrovna jednoduché chvíle. Tímto z celého srdce děkuji všem účastnicím, které počkají na náhradní termín a nechtěly peníze vracet zpět. V tomto složitém čase to pro mne mnoho znamená a velmi si vážím vaší podpory. Zatímco je kamenný ateliér zavřený, primárně zajišťuji chod eshopu spojený se všemi výzvami doby. Mezitím také vyřizuji telefonické i písemné dotazy, se kterými se na mne obracíte. Logicky jsem zaznamenala zvýšený počet dotazů, jak vám éterické oleje mohou pomoci. A to je také hlavní důvod, proč jsem pro vás připravila tento rozsáhlý článek. Mým přáním je, aby aromaterapie podpořila péči o vaše zdraví a zdraví vašich blízkých.

 

PŘEHLEDNĚ ANEB PŘEČTĚTE SI, CO VÁS ZAJÍMÁ:

Co jsou to viry a jaká onemocnění mohou způsobit?

Co je to SARS a jak se projevuje?

Stručné informace o COVID-19

Původ, průběh a léčba chřipky

Protivirová aktivita éterických olejů

Éterické oleje a hydroláty používané při běžných respiračních potížích

Recept: Sanitární roztok na ruce

Recept: Inhalační tyčinka pro podporu dýchacího systému

 

VIRY

Odpovědi na první dvě otázky jsem hledala odpovědi převážně v Praktickém slovníku medicíny.

„ Viry jsou drobné infekční částice tvořené dědičnou informací v podobě nukleové kyseliny (DNA či RNA) a bílkovinným obalem (kapsida, nukleokapsida), popř. dalším obalem, a obsahující enzymy důležité k proniknutí do buněk, k množení či zapojení  do buňky (integraci) a k následnému uvolnění z buněk (Vokurka a Hugo, 2015).“

Co byste o virech měli dále vědět:

  • jedná se o mikroorganizmy menší než bakterie. Velikost virů je přibližně 20nm až 300nm;
  • při svém množení jsou zcela závislé na infikovaných živých buňkách jinými slovy potřebují ke své reprodukci jiný živý organizmus;
  • nemají samostatný metabolismus, využívají chemické vybavení a energii napadené buňky. Viry se mohou reprodukovat věrně nebo s mutacemi. Schopnost některých virů mutovat, lehce se změnit, může znesnadňovat léčbu;
  • zatímco některé viry postiženou buňku zničí, jiné mají schopnost dědičnou informaci vnést do jádra buňky a v buňce dlouhou dobu přežívat a někdy ovlivňovat  její vlastní dědičné informace
  • vyvolávají onemocnění živočichů, rostlin a mohou ničit bakterie;
  • viry mohou infikovat jiné viry;
  • virů je známo velké množství, pouze malá část způsobuje virózu u člověka. Mnohé viry jsou hostitelsky specifické tj. mohou vyvolat onemocnění u lidí nebo u konkrétních živočichů;
  • antivirové léky působí tak, že tlumí replikaci viru - buď zabraňováním vstupu částic do hostitelských buněk nebo narušením replikace. U některých virů jsou vakcíny hlavní preventivní strategií, ale důležitá je pečlivá osobní hygiena.

 

S jakými viry se u člověka lze setkat a jaká onemocnění mohou vyvolat?

Viry mohou způsobovat mnoho běžných lidských infekcí jako je rýma, ale jsou zodpovědné i za nebezpečná onemocnění. Jako svůj genetický materiál mohou obsahovat buď DNA nebo RNA. Například virus herpes simplex a virus hepatitidy B jsou DNA viry. RNA viry mají enzym, který umožňuje, že virus může vyrobit DNA verzi sebe sama. Mezi RNA viry patří HIV a virus hepatitidy C. Vědci seskupili viry do několika větších skupin na základě jejich tvaru, chování a dalších charakteristik. Toto není úplný seznam, uvádím pouze příklady:

  • lidský papilomavirus (HPV) (karcimom děložního hrdla);
  • herpes simplex virus známý jako HSV-1 (infekce způsobující opar kolem úst a na obličeji);
  • herpes simplex virus HSV-2 (typ odpovědný za propuknutí genitálního oparu);
  • HHV-3 varicella zoster virus (původce planých neštovic a pásového oparu);
  • virus Epsteina a Barrové (EBV, mononukleóza) – druh herpetického viru HHV-4;
  • retroviry (HIV – lidský virus imunitní nedostatečnosti způsobující AIDS);
  • viry dětských chorob (spalničky, zarděnky, příušnice);
  • adenoviry a myxoviry včetně influenza viru (chřipka);
  • rhinoviry (onemocnění horních cest dýchacích včetně rýmy);
  • noroviry (viry vyvolávající zánět žaludku a střev);
  • virus hepatitidy A-G;
  • viry způsobující zánět jater (HAV, HBV, HCV);
  • k závažným chorobám virového původu patří Ebola, SARS a COVID-19 (jehož původcem je nový typ koronaviru SARS-CoV-2).

 

SARS

Anglická zkratka SARS označuje syndrom těžkého respiračního selhání. Těžká virová pneumonie, jehož původcem byl nový typ koronaviru SARS-CoV a smrtnost byla okolo 6%. První případy se objevily na konci roku 2002 a v první polovině roku  2003 se nákaza rozšířila z jihovýchodní Asie. Inkubační doba se pohybovala v řádu několika dní, přičemž virus měl schopnost určitou dobu přežívat. Rozšiřuje se zejména kapénkovou nákazou či sekrety. Z počátku se SARS projevoval jako chřipka, později jako závažná plicní choroba. Terapie byla symptomatická a podpůrná. K léčení se zkoušely kortikoidy, antivirotika a vyvíjela se vakcína (Vokurka a Hugo, 2015). Důležitá byla protiepidemiologická opatření, izolace i při podezření.

COVID-19

Ministerstvo zdravotnictví České republiky a Státní zdravotní ústav uvádí následující informace o pandemii onemocnění COVID-19:

Tato nemoc se rozšířia z Wu-chanu (Wuhan), provincie Chu-pej (Hubei) v Číně, první případy byly zaznamenány koncem roku 2019. Původcem onemocnění je u lidí doposud nezachycený koronavirus SARS-CoV-2 (původně označen 2019-nCoV).

Jak se šíří?

Respirační virus se šíří kontaktem při mluvení, kašlání, kapénkami, kýcháním a vzduchem na vzdálenost dvou metrů. Přenos je možný také čerstvě kontaminovanými předměty.

Jaké jsou jeho příznaky?

Ztráta čichu, zvýšená teplota, bolesti v krku, kašel, dušnost, únava, bolest svalů, dýchací obtíže. U závažných případů zánět plic. Nejohroženější skupinou obyvatel jsou lidé starší 70 let a osoby s chronickým onemocněním (SZÚ, 2020). Infomace se mohou měnit, ale nyní je udávána inkubační doba cca pět až šest dnů s maximem až čtrnáct dnů.

Jak snížit riziko?

Myjte si často ruce, používejte jednorázové kapesníky, při kašlání či kýchání zakrývejte ústa rukávem, dostatečně spěte a dodržujte pitný režim. Vyhněte  se úzkému kontaktu s lidmi s akutním respiračním onemocněním. Dezinfikujte povrchy a ruce, původce onemocnění totiž může zůstávat na rukou a na povrchu předmětů od několika hodin až po několik dní (doba se liší podle typu materiálu). Na veřejnosti používejte jednorázové rukavice a čímkoli vhodným si zakryjte nos a ústa.

Jak je onemocnění léčeno?

Léčba je symptomatická, podpůrná. Momentálně se při terapii zkoušejí dostupná antivirotika, experimentální léky, vyvíjí se vakcína.

Více informací naleznete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví www.mzcr.cz a Státního zdravotního ústavu www.szu.cz.

CHŘIPKA

Virová choroba, která postihuje převážně dýchací cesty. Mezi příznaky onemocnění patří kašel (suchý až bolestivý), pocit ucpaného nosu bez výrazné sekrece, vysoká horečka, bolesti svalů, kloubů, hlavy a celková únava. Mohou se též vyskytnou komplikace, závažný je i primární chřipkový zápal plic. Nemoc se šíří kapénkovou nákazou. Inkubační doba se pohybuje od několika hodin po několik dní. Onemocnění se vyskytuje obvykle  v sezóních epidemiích, ale i několikrát za století  v pandemiích, které si vyžádaly tisíce až milióny životů. Původcem je virus ze skupiny ortomyxovirů a rozlišuje se několik typů. Mezi typy A patří hongkonská, mexická, prasečí, ptačí a španělská chřipka. Léčba je většinou symptomatická (zaměřená na příznaky), v některých případech se podávají antivirotika. Důležitý je klid na lůžku a dostatek tekutin ((Vokurka a Hugo, 2015).

 

 

 

PROTIVIROVÁ AKTIVITA ÉTERICKÝCH OLEJŮ

Většina éterických olejů je antibakteriálních, některé jsou protiplísňové, jiné jsou aktivní proti specifickým virům a u některých bylo zjištěno, že působí proti více mikroorganizmům najednou. Éterické oleje nacházejí využití mimo jiné ve farmaceutickém, potravinářském, kosmetickém průmyslu a aromaterapii. Éterické  oleje obsahují farmakologicky aktivní složky a mohou potlačovat určité virové patogenní původce a je o nich známo, že zlepšují imunitní parametry. Používání éterických olejů je vhodnou metodou pro minimalizaci symptomů i prevenci běžných infekcí. Z výzkumů vyplývá, že specifické viry prokazují určitou citlivost na těkavou látku 1,8-cineol, která se nachazí v mnoha éterických olejích. Řada studií in vitro potvrzuje antivirový potenciál éterických olejů, to však v žádném případě neznamená, že musí být aktivní proti SARS-CoV-2.

Dr. Jane Buckle ve své knize Klinická aromaterapie: Éterické oleje ve zdravotní péči uvádí, že protivirová aktivita éterických olejů a jejich těkavých látek byla v posledních deseti letech zkoumána in vitro proti chorobám jako je SARS, chřipka, horečka dengue, západonilská horečka a žlutá zimnice (Buckle, 2015 cituje Reichling a kol., 2009).

Ze studií in vitro a kontrolovaných klinických studií vyplývá, že éterické oleje a  jejich strukturálně odlišné chemické složky vykazují antivirovou aktivitu, zejména proti obaleným virům jako jsou herpes simplex (opary), virus chřipky, Juninův virus *, virus Newcastleské nemoci **, virus žluté zimnice, virus HIV, ale ne proti neobaleným virům, jako jsou adenoviry, virus Coxsackie*** a virus dětské obrny (Reichling, 2010)

*  Argentinský mammarenavirus, dříve známý jako Juninův virus nebo Junínův virus (JUNV), je arenavirus v rodu Mammarenavirus, který způsobuje argentinskou hemoragickou horečku (AHF). Virus dostal své původní jméno od města Junín, kolem kterého byly hlášeny první případy infekce, v roce 1958.

**   Newcastleská nemoc, dříve též pseudomor drůbeže, je celosvětově rozšířené, velmi nakažlivé, virové onemocnění hrabavé drůbeže všech věkových kategorií, s velkým hospodářským i ekologickým významem. .Trvalým zdrojem nákazy jsou drobné chovy drůbež v Asii, Africe, střední a jižní Americe.

*** virus Coxsaskie - virus pojmenovaný podle Coxsackie ve státě New York, kde byl poprvé objeven 1948-1949 Gilbertem Dalldorfem a který způsobuje řadu nemocí u lidí, např. meningitidu, myokarditidu či perikarditidu.

 

Protiherpetická aktivita éterických olejů

Éterické oleje mají terapeutický potenciál a je možné díky jejich působení například podpořit léčbu běžné virové infekce jako herpes simplex HSV-1 (infekce způsobující opar). Protiherpetická aktivita (HSV-1 a HSV-2) éterických olejů založená na důkazech existuje. Zdá se, že složky éterických olejů mají přímý účinek na mechanismus viru, a to buď narušením virového obalu, nebo ovlivněním schopnosti viru vstoupit do hostitelské buňky. Na rozdíl od acykloviru však nebrání replikaci viru (Buckle, 2015 cituje Reichling, 2010).

Éterický olej získaný z oregana (Origanum vulgare) a hřebíčku (Syzygium aromaticum) vzájemně působí s virovým obalem HSV-1 a narušují jej. (Reichling, 2010 cituje Siddiqui a kol., 1996). Mezi další éterické oleje, na které bylo poukázáno v souvislosti s jejich protivirovou aktivitou patří eukalyptus citronovonný (Eucalyptus citriodora)( (Buckle, 2015 cituje Mendes a kol., 1990) a eukalyptus globulus (Eucalyptus globulus) (Buckle,2015 cituje Schnitzer a kol. 2001).

Stojí za zmínku, že éterické oleje jsou slibnými kandidáty pro lokální léčbu vracející se herpes infekce a to i proti kmenům virů odolných vůči lékům (Reichling, 2010). Na rozdíl od mnoha antivirových léčiv jako je acyclovir, vykazují éterické oleje velmi nízkou toxicitu. Zatímco acyklovirový lék působí během replikace viru v infikované buňce, molekuly éterického oleje jako je eugenol a 1,8 cineol ale i éterický olej jako je tea tree (Melaleuca alternifolia) působí přímo na zralý virus a tím zabraňuje rozvoji zralého viru na neznámé buňce. Tím se vysvětluje synergický účinek éterických olejů s léky jako je acyklovir, který nepůsobí na zralý virus, ale v replikačním stádiu v buňce. Meduňkový éterický olej (Melissa oficinalis) působí zřejmě díky obsahu citralu a citronelalu. Éterický olej z citronové trávy v nízké koncentraci 0,1% má potencionální aktivitu proti herpes simplex (HSV-1). V praxi to znamená, že nejlepší pro podporu léčby oparu je také aplikovat balzám na rty, který obsahuje například éterický olej z meduňky (Melissa oficinalis). Aplikujte jej lokálně přímo na postiženou oblast několikrát za den, abyste urychlili hojení, ulevili od bolesti a zabránili roznesení oparu na  dalších částech rtu nebo obličeji. V případě, že si budete balzám na rty připravovat sami, nastudujte si bezpečné použití a možné kontraindikace éterického oleje.

Přehled vybraných éterických olejů s odkazem na studie a zdroje najdete v tabulce níže.

 

Virus Éterický olej Studie

Herpes simplex HSV-1

meduňka (Mellisa officinalis) Buckle, 2015cituje Astani a kol., 2012, Schnitzler a kol., 2008

Herpes simplex HSV-1

santalové dřevo (Santalum album) Buckle, 2015 cituje Schnitzler   a kol., 2008
Herpes simplex HSV-1 manuka (Leptospermum scoparium) Buckle, 2015 cituje Reichling a kol. 2005
Herpes simplex HSV-1 hřebíček (Eugenia caryophyllus) Buckle, 2015 cituje Tragoolpua a Jatisatienr, 2007
Herpes simplex HSV-1 yzop (Hyssopus officinalis) Buckle, 2015 cituje Schnitzler a kol., 2007

Herpes simplex HSV-1

tymián  (Thymus vulgaris) Buckle, 2015 cituje Schnitzler a kol., 2007
Herpes simplex HSV-1 zázvor (Zingiber officinalis) Buckle, 2015 cituje Schnitzler a kol., 2007
Herpes simplex HSV-1 badyán (Illicium verum) Buckle, 2015 cituje Koch a kol., 2008 Astani a kol., 2008
Herpes simplex HSV-1 heřmánek modrý (Matricaria recutita) Buckle, 2015 cituje Koch a kol., 2008
Herpes simplex HSV-1 citrón (Citrus limon) Buckle, 2015 cituje Koch a kol., 2008 a
Herpes simplex HSV-1 tea tree (Melaleuca alternifolia) Buckle, 2015 cituje Garozzo a kol., 2011
Herpes simplex HSV-1 citrónová tráva (druh není uveden) Edris a kol., 2007
Herpes simplex HSV-1 jalovec (Juniperus oxycedrus ssp. oxycedrus)  Loizzo a kol., 2008
Herpes simplex HSV-1 máta peprná (Mentha x piperita) Reichling 2010, cituje Schumacher a kol., 2003
Herpes simplex HSV-1 eukalyptus globulus (Eucalyptus globulus) Buckle, 2015 cituje Garozzo a kol., 2011
Herpes simplex HSV-1 meduňka (Mellisa officinalis) Buckle, 2015 cituje Allahverdiev, 2004 Astani a kol., 2012 Schnitzler a kol., 2008
Herpes simplex HSV-1 santalové dřevo (Santalum album) Buckle, 2015 cituje Schnitzler a kol., 2007

Herpes simplex HSV-2

manuka (Leptospermum scoparium) Buckle, 2015 cituje Reichling a kol. 2005
Herpes simplex  HSV-2 hřebíček (Eugenia caryophyllus) Buckle, 2015 cituje Tragoolpua a Jatisatienr, 2007
Herpes simplex  HSV-2 yzop (Hyssopus officinalis) Buckle, 2015 cituje Schnitzler a kol., 2007
Herpes simplex  HSV-2 tymián  (Thymus vulgaris) Buckle, 2015 cituje Schnitzler a kol., 2007
Herpes simplex  HSV-2 zázvor (Zingiber officinalis) Buckle, 2015 cituje Schnitzler a kol., 2007
Herpes simplex  HSV-2 citrón (Citrus limon) Buckle, 2015 cituje Koch a kol., 2008 a
Herpes simplex  HSV-2 tea tree (Melaleuca alternifolia) Buckle, 2015 cituje Garozzo a kol., 2011
Herpes simplex  HSV-2 máta peprná (Mentha x piperita) Reichling 2010, cituje Schumacher a kol., 2003
Herpes simplex  HSV-2 eukalyptus globulus (Eucalyptus globulus) Buckle, 2015 cituje Garozzo a kol., 2011

H1N1

Chřipka (influenza)

skořice listy (Cinnamomum zeylanicum) Becker, 2018 cituje Vimalanathan a Huston, 2015

H9N2

Chřipka (influenza)

meduňka (Mellisa officinalis) Becker, 2018 cituje Pourghanburi a kol., 2016

H1N1

Chřipka (influenza)

citrónová tráva (Cymbopogon flexuosus) Becker, 2018 cituje Vimalanathan a Huston, 2014

H1N1

Chřipka (influenza)

levandule (Lavandula angustifolia) Becker, 2018 cituje Vimalanathan a Huston, 2014

H1N1

Chřipka (influenza)

tymián  (Thymus vulgaris) Becker, 2018 cituje Vimalanathan a Huston, 2015

H1N1

Chřipka (influenza)

eukalyptus globulus (Eucalyptus globulus) Becker, 2018 cituje Vimalanathan a Huston, 2014

H1N1, H3N2, H9N2, H5N1

Chřipka (influenza)

hřebíček (Eugenia caryophyllus) Becker, 2018 cituje Dai a kol., 2013

H1N1

Chřipka (influenza)

geranium (Pelargonium graveolens) Becker, 2018 cituje Vimalanathan a Huston, 2014

H1N1

Chřipka (influenza)

bergamot (Citrus bergamia) Becker, 2018 cituje Vimalanathan a Huston, 2014
Chřipka (influenza) tea tree (Melaleuca alternifolia) Buckle, 2015 cituje Garozzo a kol., 2011, Becker, 2018 cituje Garozzo a kol., 2009 a Garozzo a kol., 2011
Virus žluté zimnice oregano (Oreganum vulgare) Reichling 2010, cituje Meneses a kol., 2009, 
Virus žluté zimnice aloisie citronová (verbena citronová) (Lippia citriodora) Buckle, 2015 cituje Gómez a kol., 2013
Virus dengue aloisie citronová (verbena citronová) (Lippia citriodora) Buckle, 2015 cituje Ocazionez a kol., 2010
SARS-CoV vavřín (Laurus nobilis) Buckle, 2015 cituje Loizzo a kol., 2008

 

Jako poslední uvádím in vitro studii, která ukázala, že éterický olej z bobulí vavřínu vznešeného (Laurus nobilis)  s obsahem β-ocimene, 1,8-cineol, α-pinen a β- pinen vykazoval zajímavou aktivitu proti SARS-CoV (Loizzo a kol., 2008). Skupina éterických olejů byla hodnocena na svou tlumící aktivitu proti replikaci SARS-CoV a herpes simplex HSV-1.

Studie in vitro  předložila  první důkazy silné protivirové aktivity éterického oleje z bobulí vavřínu vznešeného (Laurus nobilis) proti SARS-CoV. Dále studie upozornila na antiherpetickou aktivitu (HSV-1) éterického oleje z jalovce (Juniperus Oxycedrus), mezi jehož hlavní složky patřil alfa-pinen a beta-myrcen. Aktivitu proti herpex simplex HSV-1 odhalila i u éterického oleje ze saturejky (Satureja thymbra) (Loizzo a kol. 2008).

ZÁVĚR

Jak vyplývá z tabulky, většina výzkumu soustředí svoji pozornost na  aktivitu éterických olejů proti herpes simplex (HSV-1 a HSV 2), který způsobuje kožní onemocnění. Data, která jsou k dispozici k aktivitě éterických olejů proti SARS-CoV, jsou in vitro. Neexistuje žádný klinický výzkum. Je zřejmé, že k objasnění protivirové aktivity éterických olejů vůči koronavirům a terapeutického potenciálu éterických olejů jsou zapotřebí studie in vivo. Momentálně nejsou dostupné žádné informace k aktivitě éterických olejů proti SARS-CoV-2 způsobující onemocnění Covid-19. Nyní obrátím vaši pozornost od vědeckých studií ke zkušenostem z praxe při běžných respiračních potížích. Éterické oleje (ale i hydroláty) stále mohou podpořit vaši fyzickou a emocionální pohodu.

 

EMPIRICKÁ ZKUŠENOST: ÉTERICKÉ OLEJE A HYDROLÁTY TRADIČNĚ POUŽÍVANÉ V AROMATERAPII PŘI BĚŽNÝCH RESPIRAČÍCH POTÍŽÍCH

Kromě éterických olejů uvedených v tabulce jsou v aromaterapeutické praxi v případě běžných respiračních stavů používány éterické oleje, mezi které například patří:

  • ravintsara (Cinnamomum camphora)
  • niaouli (Melaleuca viridiflora)
  • eukalyptus smithii (Eucalyptus smithii)
  • eukalyptus radiata (Eucalyptus radiata)
  • cypřiš (Cupressus sempervirens)
  • zelená myrta (Myrtus communis)
  • majoránka (Origanum majorana)
  • inula (Inula graveolens)
  • tymián b.s. linalol (Thymus vulgaris linaloliferum)
  • tymián b.s. thymol (Thymus vulgaris thymoliferum)
  • levandule spike (Lavandula latifolia cineolifera)
  • rozmarýn b.s. cineol (Rosmarinus officinalis cineolifera)
  • rozmarýn b.s. kafr (Rosmarinus officinalis campher)
  • smrk černý (Picea mariana)
  • smrk obecný  (Picea communis)
  • borovice lesní (Pinus sylvestris)
  • borovice přímořská (Pinus pinaster)
  • šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
  • litsea cubeba (Litsea cubeba)

Hydroláty:

  •  tymiánový
  •  eukalyptový
  •  čajovníkový (tea tree)
  •  myrtový
  •  rozmarýnový
  •  cypřišový
  •  vavřínový
  •  šalvějový

RECEPT: SANITÁRNÍ ROZTOK NA RUCE

 

V době šíření virové nákazy je pečlivá hygiena rukou důležitá. Primární ochranou je správné mytí rukou mýdlem a vodou. Vlastní mytí by mělo trvat minimálně půl minuty a neměli byste vynechat záhyby, konečky prstů i prostor mezi jednotlivými prsty. Nezapomeňte ani na prostor pod prstýnky.

 „Mýdlo smyje mastnotu a špínu, naruší ochranné vrstvy na povrchu viru a odplaví jeho zbytky z rukou. Přírodní tuhé mýdlo je stejně účinné jako tekuté.“  vysvětluje Barbora Gažová, zakladatelka kosmetické značky Mylo, se kterou spolupracuji.

Sekundární ochranu zajišťuje bezoplachový dezinfekční prostředek na ruce. Využijete jej v případě, kdy nemáte možnost si ruce umýt. Vzhledem k tomu, že časté používání přípravku s alkoholem může vést k vysušení až popraskání pokožky a hrozí riziko infekce, požádla jsem o laskavou konzultaci Marii, doktorku farmacie. Tímto Marii děkuji za cenné poznámky k receptu sanitárního roztoku.

Jaká by měla být koncentrace alkoholu v roztoku?

Světová zdravotnická organzace (WHO) udává, že koncentrace alkoholu v produktu by měla být 60 a více procent, aby byla účinná proti koronaviru. Pokud nemáte k dispozici 96% etanol nebo chcete s receptem experimentovat, vždy si zkontrolujte, že procentuální zastoupení etanolu v receptu je dostatečné.

RECEPT

Ingredience pro sanitární roztok Procentuální  zastoupení  50g    produkt 100g produkt
96% ethanol  63% 31,5g 63g
směs éterických olejů 5% 2,5g         (120 kapek) 5g          (240 kapek)
hydrolát 30% 15g 30g
glycerol 2% 1g 2g

 

RECEPT: SMĚS ÉTERICKÝCH OLEJŮ

Směs éterických olejů Procentuální  zastoupení  5g směsi 10g směsi
Ravintsara             (Cinnamomum camphora) 30% 1,5g             (75 kapek) 3g            (150 kapek)
Niaouli b.s. 1,8 cineol                          (Melaleuca viridiflora) 5% 0,25g           (13 kapek) 0,5g           (26 kapek)
Levandule           (Lavandula angustifolia) 15% 0,75g           (41 kapek) 1,5g         (82 kapek)
Grapefruit                   (Citrus paradisii) 20% 1g              (40 kapek) 2g             (80 kapek)
Eukalyptus radiata (Eucalyptus radiata) 20% 1g              (47 kapek) 2g             (94 kapek)
Tea tree               (Melaleuca alternifolia) 10% 0,5g           (24 kapek) 1g             (48 kapek)

 

Co budete potřebovat?

Ingredience uvedené v receptu, dvě skleněné kádinky, váhu, skleněnou tyčinku, lahvičku z hnědého skla (na směs éterických olejů) a lahvičku s rozprašovačem. Recept jsem připravovala na laboratorní váze s přesností 0,001g. Laboratorní váha není zrovna v běžném vybavení mnoha domácností, proto uvádím v závorkách i počet kapek éterických olejů.

Jak budete postupovat při výrobě směsi éterických olejů?

Nejdříve si připravte směs éterických olejů. Do skleněné kádinky odvažte jednotlivé éterické oleje (nebo jednoduše nakapte dle počtu kapek uvedených v receptu). Přeneste do lahvičky z hnědého skla. Lahvičku označte názvem a datem výroby. Obvykle se směs ÉO skladuje v suchu, temnu a mimo dosah dětí minimálně týden před dalším použitím. Vzhledem k tomu, že jsem sanitární roztok potřebovala vyrobit urgentně, poslední bod jsem vynechala a pokračovala ve výrobě roztoku. Část směsi éterických olejů, kterou jsem nespotřebovala pro výrobu roztoku, jsem použila dále v difuzéru a při výrobě inhalační tyčinky.

Jak budete postupovat při výrobě sanitárního roztoku?

Do skleněné kádinky odvažte požadované množství éterických olejů (nebo jednoduše nakapte dle počtu kapek uvedených v receptu). Ke směsi přidejte denaturovaný etanol a zamíchejte skleněnou tyčinkou. Poté přidejte hydrolát a opět zamíchejte. Pomocí injekční stříkačky doplňte do roztoku glycerol a znovu zamíchejte.

Pro koho je sanitární roztok vhodný?

Roztok je vhodný pouze pro dospělé. Roztok není vhodný pro těhotné a kojící. Nepoužívejte na hypersensitivní, poškozenou nebo nemocnou pokožku. Nepoužívejte dlouhodobě. V receptu jsem použila éterické oleje bohaté na oxid 1,8 cineol  Aromaterapeutka A. Butje doporučuje věnovat zvýšenou opatrnost éterických olejům s vysokým zastoupením oxidu 1,8 cineol v případě, že trpíte astma. Výzkumy ukazují, že éterický olej eukalyptus radiata (Eucalyptus radiata) může pomáhat v případě bronchiálního neboli průduškového astma, ale též může být v určitých případech příčinnou astmatického záchvatu. V případě, že trpíte astma doporučuji  v receptu použít éterický olej z kadidla (Boswellia carterii) a pomeranče sladkého  (Citrus sinensis) a použít ne více než jednoprocentní koncentraci éterických olejů. Tuto směs můžete použít také v difuzéru.

Jaká je moje zkušenost s vysoušením pokožky rukou po používání sanitárního roztoku?

Sanitární roztok testuji spolu s dalšími členy rodiny týden. Používám jej jako sekundární ochranu, pokud nemám možnost použít mýdlo a vodu. Roztok v praktickém rozprašovači beru s sebou na nutné cesty. Před použítím jej vždy protřepu. K mému překvapení ruce nejsou po týdnu používání dramaticky vysušené, připisuji to použitému 96% parfemářskému alkoholu v bio kvalitě (bez ftalátů a glykolu), levandulovému éterickému oleji a hydrolátu z divoké levandule. Pro péči o ruce dále používám neutrální bylinný krém. Krém naleznete zde.

Jak pečovat o ruce dětí?

Sanitární roztok s vysokým zastoupením alkoholu by mohl být pro dětskou pokožku příliš agresivní. Doporučuji do péče o ruce zahrnout hydroláty. V úvahu přícházejí tyto: tymiánový, eukalyptový, vavřínový, levandulový, cypřišový, šalvějový a čajovníkový (tea tree).

Proč jsem v sanitárním roztoku použila směs éterických olejů bohatou na 1,8-cineol?

Jak můžete vidět z přehledu aromatických molekul níže, směs éterických olejů v sanitárním roztoku je bohatá na oxid 1,8-cineol . Molekula 1,8-cineol byla důkladně zkoumána a má mnoho terapeutických vlastností. Je antibakteriální, protivirová, podporuje uvolnění a odstranění hlenu z dýchací soustavy (expektorant), umožňuje snadnější vykašlávání hlenu (mukolytická), má antitusický účinek (tlumící, potlačující kašel), bronchospasmolytická (zklidňuje podrážděné sliznice průdušek), působí na dýchací systém (snižuje překrvení), protizánětlivá a antiseptická. To vysvětluje, proč jsou éterické oleje bohaté na 1,8 cineol tolik oblíbené pro podporu zdraví při respiračních infekcích, které jsou většinou  virového původu. Přečtěte si více o éterických olejích bohatých 1,8 cineol (včetně odkazů na studie) v článku mezinárodně renomované aromaterapeutky Andrey Butje zde.

Analýza směsi

Pojďme si směs rozbrat, abyste více porozuměnili tomu, proč jsem vybrala jednotlivé éterické oleje. V závorkách jsou tučně označeny éterické oleje, které se na efektu nejvíce podílejí.

Fyziologický efekt

Směs poskytuje podporu při respirační infekci imunitnímu systému (ravintsara, tea tree, levandule, eukalyptus radiata, niaouli), dýchacímu systému ( ravintsara, eukalyptus radiata, niaouli b.s. 1,8 cineol, grapefruit bílý, tea tree), nervovému systému ( levandule, ravintsara) a kožnímu (levandule, tea tree).

Psychologický efekt

Směs je energizující (niaouli b.s. 1,8 cineol, grapefruit bílý, eukalyptus radiata, ravintsara, tea tree) a harmonizující (levandule).

Vůně směsi je medicinální, kafrová, bylinná, svěží s citrusovými podtóny. Objevují se i dřevité a zemité tóny.

Analýza aromatických molekul směsi

Níže uvádím pouze složky nad 1%. Kompletní analýzu směsi éterických olejů naleznete zde.

Oxidy

1,8 cineole

34.09%

caryophyllene oxide

0.14%

Monoterpeny

limonene

20.44%

sabinene

4.58%

a-pinene

2.74%

y-terpinene

2.29%

b-pinene

1.35%

a-terpinene

1.23%

Estery

linalyl acetate

6.46%

Monoterpenoly

a-terpineol

6.30%

terpinene-4-ol

5.40%

Linalool

4.01%

 

INHALAČNÍ TYČINKA PRO PODPORU DÝCHACÍHO SYSTÉMU

Recept pro dospělé

4 kapky ÉO rozmarýn b.s. cineol (Rosmarinus officinalis cineolifera)

4 kapky ÉO eukalyptus radiata (Eucalyptus radiata)

2 kapky ÉO vavřín (Laurus nobilis)

2 kapky ÉO levandule spike (Lavandula latifolia cineolifera)

3 kapky ÉO citrón (Citrus limon)

 

Recept vhodný pro děti

2 kapky ÉO smrk obecný (Picea communis)

1 kapka ÉO borovice přímořská  (Pinus pinaster) 

2 kapky ÉO pomeranč sladký (Citrus sinensis)

2 kapky ÉO mandarinka červená (Citrus reticulata)

Pro bezpečné použití éterických olejů a možné kontraindikace klikněte zde. Inhalační tyčinka je vhodná pro děti od pěti let a skládá se ze čtyř částí: inhalátoru, vnitřní bavlněné tyčinky, krytu a pouzdra na inhalátor.

Jak postupovat?

Nakapejte éterické oleje dle receptu do skleněné misky. Pomocí pinzety vložte bavlněnou tyčinku do misky a nechte směs vsáknout. Poté opět pomocí pinzety umístěte bavlněnou tyčinku do inhalátoru a zafixujte krytem. Označte etiketou s názvem a datem výroby. Inhalační tyčinku je možné ihned začít používat. Dle potřeby přiložte k nosu a inhalujte. Inhalační tyčinku skladujte mimo dosah dětí.

Přeji vám hodně zdraví, ať je vám aromaterapie ku prospěchu.

 

Kateřina Kloudová,

mezinárodně certifikovaná aromaterapeutka, absolventka Aromahead Institutu

 

Upozornění: článek slouží pouze k informativním účelům, autorka nemůže ovlivnit konkrétní použití a účinnost éterických olejů a hydrolátů v praxi, a proto nemůže převzít žádnou zodpovědnost.

 

Reference

Aromatherapy Certification Program Online [online]. USA: Black and Butje, Inc., 2020 [cit. 2020-03-16]. Dostupné z: http://www.aromahead.com/courses/online/aromatherapy-certification-program

BECKER, Shannon. Essential Oils to Prevent the Spread of Flu [online]. [cit. 2020-03-16]. Dostupné z: https://tisserandinstitute.org/essential-oils-flu/

BUCKLE, Jane. Clinical aromatherapy: essential oils in healthcare. Third edition. St. Louis, MO: Elsevier, [2015]. ISBN 978-0-7020-5440-2.

Ministerstvo zdravotnictví České republiky. Co byste měli vědět o koronaviru? Ministerstvo zdravotnictví České republiky [online]. [cit. 2020-03-16]. Dostupné z: http://mzcr.cz/dokumenty/co-byste-meli-vedet-o-koronaviru_18707_1.html

LOIZZO M, Saab A, Tundis R. 2008. Phytochemical analysis and in vitro antiviral activities of the essential oils of seven Lebanon species. Chem Biodivers. 5:461-70

Státní zdravotní ústav. Onemocnění COVID-19, nový koronavirus SARS-CoV-2. Státní zdravotní ústav [online]. [cit. 2020-03-16]. Dostupné z: http://www.szu.cz/tema/prevence/2019ncov

REICHLING J, 2010. Antiviral effects of essential oils used traditionally in aromatherapy. Int J Clinical Aromatherapy. 7(1): 29-35.

TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier Ltd., 2013. ISBN 9780443062414.

VOKURKA, Martin a Jan HUGO. Praktický slovník medicíny. 11. aktualizované vydání. Praha: Maxdorf, [2015]. ISBN 978-80-7345-464-7.

Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty