„Člověk je schopen rozlišit až jeden bilion…
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Váš košík je prázdný
Jednotlivé druhy levandule se liší vůní, vlastnostmi, velikostí a strukturou listů nebo květů. Levandule stoechas (Lavandula stoechas) známá též jako levandule korunkatá nebo levandule francouzská je stálezelený, hustě olistěný polokeř s květy ve tvaru malých motýlů. Rostlina vonící po kafru z čeledi Lamiaceae (hluchavkovité) je původem ze Středomoří. Pravlastí je zřejmě Irán. Miluje suché prosluněné stráně a je citlivější na chlad než levandule pravá. Kvete od časného jara a vábí svým atraktivním vzhledem s typickou korunkou na květních klasech v barvách od bílé přes světle růžové až po sytě fialovou. Patří k nejstarším kulturně pěstovaným druhům levandule. Ve středověku se název levandule vztahoval pouze k levanduli stoechas. Nesměla chybět v žádné klášterní zahradě a tradičně se používala v lidovém léčitelství stejně jako při koupelích.
Éterický olej levandule stoechas příznivě působí na respirační systém. Pomáhá zklidnit a uvolnit dýchací cesty a ucpaný nos při nachladnutí. Své uplatnění nachází v kosmetických produktech, které zmírňují podrážděné pokožky po kousnutí hmyzem. Éterický olej levandule stoechas je vhodný do masážních směsích pro unavené svaly po sportovním výkonu nebo po namáhavé práci. Podporuje koncentraci, stimuluje, povzbuzuje psychiku a posiluje vůli. Používá se v osvěžovačích vzduchu a produktech s repelentním účinkem.
Španělsko
Divoce rostoucí
100%
100%
Destilace
Kvetoucí nať
Horní - střední
Bez konzervantů
Ostrá, bylinná s kafrovými tóny
Přírodní aroma.
Používejte vždy ve směsi s vhodnými éterickými oleji, připravte si inhalační tyčinku, použijte v difuzéru nebo jako ingredienci pro kosmetický výrobek.
Éterický olej je známý jako kosmetická přísada kosmetických produktů, které regenerují unavené svaly po fyzické zátěži.
Své uplatnění nachází jako ingredience při výrobě tělové kosmetiky a v produktech s antibakteriální nebo antiseptickou aktivitou.
Přidává se do výrobků s repelentním účinkem.
Napomáhá hojení drobných oděrek, popálenin a štípanců od hmyzu.
Podporuje normální funkci dýchacího systému. Připravte si balzám na hrudník, masážní olej nebo použijte v difuzéru a inhalační tyčince.
Svěže bylinná a kafrová vůně éterického oleje pomáhá při koncentraci.
Mnoho rad, tipů a receptů objevíte na blogu Aroma ateliéru.
Více informací naleznete v záložce "Články" zde.
ÉO ravintsara, ÉO eukalyptus globulus, ÉO eukalyptus radiata, ÉO omán inula, ÉO eukalyptus citronovonný, ÉO citronová tráva, ÉO rozmarýn lékařský (všechny chemotypy), ÉO tymián linalol, ÉO máta peprná, ÉO vavřín, ÉO kadidlo, ÉO levandule úzkolistá, ÉO citrón, ÉO bergamot, ÉO grapefruit, ÉO jedle balzámová, ÉO jedle bělokorá, ÉO smrk černý, ÉO smrk obecný, ÉO borovice přímořská, ÉO yuzu, ÉO borovice lesní (scots), ÉO jedle douglaska, ÉO tea tree.
Skladujte éterické oleje mimo dosah dětí v temnu, suchu a chladu při konstantní teplotě od 5°C do 15°C.
Éterické oleje jsou neobyčejně citlivé na teplo, které může výrazně zvýšit kontaminaci alergeny. Po zakoupení doporučujeme éterické oleje uchovávat nejlépe v chladničce odděleně od potravin.
Trvanlivost je vyznačena na etiketě. K zachování trvanlivosti nikdy neponechávejte výrobky trvale na denním světle a po použití je nezapomeňte uzavřít.
Biochemický profil
Monoterpeny 23%
Monoterpenoly 30%
Seskviterpeny 2%
Seskviterpenoly 2%
Ketony 36%
Estery 5%
Fenoly 2%
Detailní rozbor biochemického složení naleznete v souborech ke stažení.
Éterické oleje jsou těkavé aromatické látky s jedinečnými vlastnostmi. Stejně jako u jiných koncentrovaných výrobků, i zde je důležité si přečíst a dodržovat všechna písemná doporučení předtím, než je začnete aplikovat. Chraňte oči. Neužívejte vnitřně. Dodržujte bezpečné dávkování, nepoužívejte neředěné éterické oleje na pokožku. Řeďte éterické oleje v adekvátních nosičích jako jsou např. rostlinné oleje či alkohol.
Plné znění bezpečnostního listu naleznete v souborech ke stažení.
Aroma ateliér tip: Pro bezpečné použití éterických olejů a absolue vám doporučujeme knihu Essential Oil safety (Bezpečnost ÉO), jejímiž autory jsou R. Tisseran a R. Young. Doporučejeme pravidelně kontrolovat informace Mezinárodní asociace pro vůně (IFRA).
Bezpečnost při použití a kontraindikace: Nepoužívejte v období těhotenství a kojení. Z důvodu obsahu kafru může být éterický olej ve vysokých dávkách neurotoxický. Maximální dermální koncentrace je 8%.
Hodnotilo 0 uživatelů
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
upozorňuje etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Éterické oleje jsou známé pro své jedinečné vlastnosti. Pokud éterické oleje aplikujete s ohledem na bezpečnost, je aromaterapie jednoduchým a jemným způsobem, jak podpořit své zdraví a krásu.
Autorkou tohoto článku není nikdo jiný než Andrea Butje (USA), mezinárodně uznávaná aromaterapeutka, zakladatelka Aromahead Institutu a má lektorka.
Nepřesností týkající se botanických názvů a chemotypů je mnoho, proto jsem pro vás ve spolupráci s Petrou Ratajc Ph.D. (Slovinsko) připravila další překlad článku z blogu The PhytoVolatilome.
V době internetu není problém dostupnost informací, problémem je jejich kvalita.
Zlepšete své vonné kompozice pomocí meditace nad vůní.
Používáte pravou levanduli nebo jen její náhradu? Poznejte rozdíly a vyzkoušejte osvědčené recepty i vonné kompozice.
V poradně odborníka časopisu BYLINKY REVUE 5/2017 jsem odpovídala na otázky týkající se kvality éterických olejů.
Seznamte se s rostlinnými těkavými látkami.
Kromě informací o aktivitě éterických olejů naleznete v článku recept na sanitární roztok a inhalační tyčinku.
Poslechněte si vyprávění, ochutnejte levandulový med a vyrobte si svoji vůni.16.5.2019 Praha
Moje osudové setkání s levandulí a lidmi, kteří se věnují umění destilace rostlin. Pojďte se mnou na návštěvu Provence a destilérie FLORIHANA.