„Člověk je schopen rozlišit až jeden bilion…
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Váš košík je prázdný
Heřmánek pravý (Matricaria recutita) je léčivá, aromatická rostlina z čeledi Asteraceae (hvězdnicovité ) původem z jižní a východní Evropy. Heřmánku se daří v chudých, hlinitých půdách v Indii, severní Africe, Asii, Americe, Australii a Novém Zélandu. Jednoletá bylina dorůstá do výšky až čtyřiceti centimetrů. Dvou a trojčetné zpeřené listy jsou zelené a lysé. Půvabný úbor se skládá ze dvou druhů aromatických květů - okrajové jsou bílé, středové žluté. Plodem je žlutohnědá nažka. Ve starověkých kulturách se používá heřmánek po tisíce let a byl ceněn jako posvátná bylina. Jedná se o jednu z nejstarších léčivých evropských bylin a v tradiční lidové medicíně se užívá lokálně při hojení ran, kožních problémech a v péči o dutinu ústní. Hojně se používá v potravinářském průmyslu, harmonizuje trávení.
Éterický olej z heřmánku pravého podporuje normální funkci kůže. Příznivě působí na psychiku, snižuje nervové napětí. Zklidňuje mysl a emoce zvláště při pocitech hněvu a frustrace. Posiluje spojení se sebou samým, hojí emocionální rány. Posiluje vlastní zodpovědnost a při přechodu do nových životních etap nabízí bezpečnou náruč.
Harmonizuje reprodukční systém. Přináší úlevu při PMS. Zmírňuje menstruační křeče. Pomáhá při popraskaných bradavkách, poporodních úzkostech a emocích spojených s menopauzou. Inhalace éterického oleje během porodu snižuje strach, stres a úzkost.
Používá se jako ingredience v kosmetice pro péči o všechny typy pleti zejména pro problematickou se sklonem k alergiím, ekzémům a akné. Pomáhá regenerovat pleť s jizvami. Své uplatnění nachází jako ingredience v pomádě na opary, kosmetice určené pro intimní hygienu a v produktech, které regenerují a zklidňují pokožku po opalování a holení. Je vhodný jako přísada ve vlasové kosmetice a jako ingredience v deodorantu (pomáhá snížit nadměrné pocení). Navozuje příjemný pocit klidu a relaxace před usnutím. Jako svalový relaxant v masážních směsích uvolňuje svaly po fyzické námaze.
Francie
Divoce rostoucí
100%
100%
Destilace
Kvetoucí nať
Střední
Bez konzervantů
Bohaté sladce bylinné aroma s nahořklými, ovocnými a medovými podtóny, jako heřmánek
Přírodní aroma.
Příznivých účinků éterického oleje lze dosáhnout inhalací nebo topickou aplikací. Topické podání je vhodné pro ošetření kůže. Inhalace může být použita ke snížení úzkosti a stresu.
Připravte si inhalační tyčinku, použijte jako ingredienci pro kosmetický výrobek.
Éterický olej z heřmánku modrého je známý jako aktivní přísada regeneračních krémů, balzámů, šampónů, kondicionérů, tělových a koupelových přípravků a mlék pro všechny typy pleti zvláště pro citlivou se sklonem k ekzémům, alergiím a akné.
Používá se jako složka v kosmetických produktech určených pro čištění, tonizaci a revitalizaci pleti.
Spolu s ÉO helichrysum (Helichrysum italicum) se přidává do kosmetických produktů pro péči o jizvy.
Své uplatnění nachází jako ingredience při výrobě pleťové a tělové kosmetiky pro podrážděnou pokožku po holení a stejně tak v produktech s antibakteriální aktivitou. Je vynikající jako ingredience kosmetiky pro intimní hygienu.
Éterický olej harmonizuje psychiku. Pomáhá zklidnit, zmírnit výkyvy nálad, podrážděnost a úzkost.
V těžkých obdobích pomáhá rozptýlit pocity hněvu a frustrace. Je také vítanou podporou při stresu.
Napomáhá dobrému spánku.
Při podráždění dolních a horních cest dýchacích použijte inhalační tyčinku.
Mnoho rad, tipů a receptů objevíte na blogu Aroma ateliéru.
ÉO řebříček, ÉO levandule, ÉO šalvěj muškátová, ÉO santalové dřevo, ÉO kadidlo, ÉO máta peprná, ÉO máta klasnatá, ÉO růže damašská, ÉO heřmánek římský, ÉO kopaiba, ÉO fenykl sladký, ÉO geranium, ÉO helichrysum, ÉO pomeranč sladký, ÉO pomeranč krvavý, ÉO pepř černý, ÉO pačule, ÉO vetiver, ÉO mandarinka, ÉO bergamot, ÉO ylang ylang, ÉO meduňka
Skladujte éterické oleje mimo dosah dětí v temnu, suchu a chladu při konstantní teplotě od 5°C do 15°C.
Éterické oleje jsou neobyčejně citlivé na teplo, které může výrazně zvýšit kontaminaci alergeny. Po zakoupení doporučujeme éterické oleje uchovávat nejlépe v chladničce odděleně od potravin.
Trvanlivost je vyznačena na etiketě. K zachování trvanlivosti nikdy neponechávejte výrobky trvale na denním světle a po použití je nezapomeňte uzavřít.
Éterický olej je bohatý na oxidy (alfa bisabolol oxid) a seskviterpenol (-) alfa bisabolol. Obsahuje také terpenovou sloučeninu chamazulen, která je zodpovědná za jeho modrou barvu. Chamazulen je tvořen z prekurzoru, seskviterpenu matricinu, během destilačního procesu a není přítomen v rostlině.
Biochemický profil
Monoterpeny 5%
Monoterpenoly 1%
Seskviterpeny 75%
Seskviterpenoly 1%
Ketony 1%
Detailní rozbor biochemického složení naleznete v souborech ke stažení.
Éterické oleje jsou těkavé aromatické látky s jedinečnými vlastnostmi. Stejně jako u jiných koncentrovaných výrobků, i zde je důležité si přečíst a dodržovat všechna písemná doporučení předtím, než je začnete aplikovat. Chraňte oči. Neužívejte vnitřně. Dodržujte bezpečné dávkování, nepoužívejte neředěné éterické oleje na pokožku. Řeďte éterické oleje v adekvátních nosičích jako jsou např. rostlinné oleje či alkohol.
Plné znění bezpečnostního listu naleznete v souborech ke stažení.
Aroma ateliér tip: Pro bezpečné použití éterických olejů a absolue vám doporučujeme knihu Essential Oil safety (Bezpečnost ÉO), jejímiž autory jsou R. Tisseran a R. Young. Doporučejeme pravidelně kontrolovat informace Mezinárodní asociace pro vůně (IFRA).
Bezpečnost při použití a kontraindikace: netoxický, nefototoxický, nesenzibilizující a nedráždivý (pokud se nejedná o zoxidovaný olej). Může ovlivnit účinky léků metabolizované CYP2D6 (Tisserand a Young, 2014). Éterické oleje obsahující farnesen a alfa-bisabolol (heřmánek modrý) potlačují metabolizující enzymy (CYP2D6) a mohou zesílit účinky vybraných antidepresivních léků.
Pravděpodobnost, že by přípravky obsahující éterický olej z heřmánku modrého způsobily kontaktní alergii, je navzdory zprávám o kožních reakcích a dermatitidách při lokálním použití byliny (nikoli éterického oleje) nízká. Nicméně lidé se známou přecitlivělostí na jiné zástupce čeledi Asteraceae (hvězdnicovité) by se měli lokální aplikaci byliny heřmánku a kosmetických přípravků obsahující heřmánek vyhnout.
Hodnotilo 0 uživatelů
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
upozorňuje etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
říká britská aromaterapeutka, porodní asistentka a zdravotní sestra Sue Mousley.
Éterické oleje jsou známé pro své jedinečné vlastnosti. Pokud éterické oleje aplikujete s ohledem na bezpečnost, je aromaterapie jednoduchým a jemným způsobem, jak podpořit své zdraví a krásu.
Nepřesností týkající se botanických názvů a chemotypů je mnoho, proto jsem pro vás ve spolupráci s Petrou Ratajc Ph.D. (Slovinsko) připravila další překlad článku z blogu The PhytoVolatilome.
Na slovíčko s certifikovanou aromaterapeutkou
Anna Krutová, která vede praxi Aromaterapie Brno, si oblíbila esenciální oleje zn. Florihana. Děkuji za článek plný vůní a tímto vás zvu ke čtení.
V době internetu není problém dostupnost informací, problémem je jejich kvalita.
Zlepšete své vonné kompozice pomocí meditace nad vůní.
Nejde jen o kvalitu. Jako spotřebitel jste odpovědni za váš výběr.
Jak staronová teorie čichu otřásla základy myšlení a vzbudila zájem vědců
Vůni levandule z kurzu "Za vůní levandule po Provence" již odvál čas, ale parfémy pro radost si účastníci odnesli domů. Podívejte se na malou fotoreportáž.
V poradně odborníka časopisu BYLINKY REVUE 5/2017 jsem odpovídala na otázky týkající se kvality éterických olejů.
Seznamte se s rostlinnými těkavými látkami.
Kromě informací o aktivitě éterických olejů naleznete v článku recept na sanitární roztok a inhalační tyčinku.
Vonná kompozice do difuzéru pro vaši pohodu.