„Člověk je schopen rozlišit až jeden bilion…
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Váš košík je prázdný
Rod Eucalyptus zahrnuje několik set druhů, přičemž pouze dvacet se využívá komerčně. Jednotlivé druhy se od sebe liší vzrůstem, barvou a tvarem listů. Latinský název se skládá ze dvou řeckých slov "eu" a "kalyptos", která znamenají "dobře skrývám".
Eukalyptus smithii je středně velký strom z čeledi Myrtaceae (myrtovité) původem z jihovýchodní Austrálie. Obvykle dorůstá do výšky okolo čtyřiceti metrů. Spodní kůra má drsnou strukturu s tmavě šedohnědou až černou barvou, horní kůra je hladká s bílým až krémovým nádechem. Odlupuje se v dlouhých pásech. Tvar a rozměry listů jsou závislé na věku stromu. Květy jsou bílé.
Eterický olej pomáhá udržovat zdravou funkci dýchacího systému. Zklidňuje dýchací cesty při nachladnutí, podporuje uvolnění hlenů a dýchání při ucpaném nosu. Napomáhá hojení drobných oděrek a štípanců od hmyzu. Je známý pro svoji antiseptickou aktivitu.
Harmonizuje psychiku. Snižuje negativní myšlenky a pocity. Napomáhá koncentraci a otevřené komunikaci. Emocionálně eukalyptus smithii pomáhá oživit a zároveň zklidnit emoce. Přispívá k pozitivní přístupu k životu a omezuje negativní reakce.
Éterický olej eukalyptus smithii se používá jako kosmetická ingredience produktů v péči o mastnou a problematickou pokožku (pleť se sklonem k akné), ústní hygienu a vlasovou kosmetiku. Je užitečný jako součást masážních olejů pro ztuhlé svaly po námaze a ke zmírnění otoků unavených nohou. Je vhodný jako kosmetická ingredience v přírodních osvěžovačích vzduchu proti hmyzu.
Jižní Afrika
Divoce rostoucí
100%
100%
Destilace
Listy
Horní
Bez konzervantů
Pronikavé, svěží, kafrové aroma se zemitými tóny
Přírodní aroma.
Připravte si inhalační tyčinku, použijte v difuzéru nebo jako ingredienci pro kosmetický výrobek.
Éterický olej eukalyptus smithii je vhodný jako aktivní přísada krémů, balzámů, deodorantů, vlasové kosmetiky, masážních, tělových, koupelových olejů a mlék pro mastnou a problematickou pleť stejně jako kosmetická ingredience pomád na ošetření oparů.
Harmonizuje produkci kožního mazu.
Lze jej použít jako součást šampónů a kondicionérů při výskytu vší a v osvěžovačích vzduchu.
Éterický olej eukalyptus smithii pomáhá při celkové únavě.
Posiluje vitalitu při vyčerpání ze stresu, podporuje motivaci a soustředěnost.
Dodává odvahu a snižuje strach.
Podporuje normální funkci dýchací soustavy, napomáhá vykašlávání.
Přidejte spolu s dalšími oleji jako jsou například éterické oleje kadidlo (Boswellia carterii) a ravintsara (Cinnamomum camphora) požadovaný počet kapek do keramického difuzéru nebo použijte v nebulizéru.
Olej nevoní komárům ani dalšímu hmyzu. Přidejte spolu s dalšími oleji jako je například citronová tráva (Cymbopogon citratus) požadovaný počet kapek do keramického difuzéru, nebulizéru nebo si připravte sprej na oblečení než půjdete na procházku do přírody.
ÉO citrón, ÉO tymián b.s. thymol, ÉO tymián b.s. linalol, ÉO tymián b.s. thujanol, ÉO tymián b.s. borneol, ÉO tymián b.s. geraniol, ÉO rozmarýn b.s. cineol, ÉO levandule úzkolistá, ÉO borovice lesní, ÉO santalové dřevo, ÉO pepř černý, ÉO bazalka sladká, ÉO tea tree, ÉO myrta zelená, ÉO myrta červená, ÉO levandule spike, ÉO citrón, ÉO grapefruit bílý, ÉO jalovec, ÉO citronová tráva, ÉO niaouli, ÉO limetka, ÉO smrk černý, ÉO smrk obecný, ÉO jedle obrovská, ÉO jedle bělokorá, ÉO douglaska tisolistá, ÉO kadidlo, ÉO elemi, ÉO fenykl, ÉO kardamom, ÉO yzop 1,8 cineol, ÉO litsea cubeba, ÉO máta peprná, ÉO máta klasnatá, ÉO kafr, ÉO vavřín, ÉO citronela, ÉO šalvěj muškátová
Skladujte éterické oleje mimo dosah dětí v temnu, suchu a chladu při konstantní teplotě od 5°C do 10°C.
Éterické oleje jsou neobyčejně citlivé na teplo, které může výrazně zvýšit kontaminaci alergeny. Po zakoupení doporučujeme éterické oleje uchovávat nejlépe v chladničce odděleně od potravin.
Trvanlivost je vyznačena na etiketě. K zachování trvanlivosti nikdy neponechávejte výrobky trvale na denním světle a po použití je nezapomeňte uzavřít.
Je bohatý na látku 1,8 cineol známou také jako eukalyptol.
Nabízíme vám vysoce kvalitní produkt, který je kontrolovaný v laboratoři na každém kroku jeho výroby.
Detailní rozbor biochemického složení naleznete v souborech ke stažení.
Éterické oleje jsou těkavé aromatické látky s jedinečnými vlastnostmi. Stejně jako u jiných koncentrovaných výrobků, i zde je důležité si přečíst a dodržovat všechna písemná doporučení předtím, než je začnete aplikovat. Chraňte oči. Neužívejte vnitřně. Dodržujte bezpečné dávkování, nepoužívejte neředěné éterické oleje na pokožku. Řeďte éterické oleje v adekvátních nosičích jako jsou např. rostlinné oleje či alkohol.
Plné znění bezpečnostního listu naleznete v souborech ke stažení.
Aroma ateliér tip: Pro bezpečné použití éterických olejů a absolue vám doporučujeme knihu Essential Oil safety (Bezpečnost ÉO), jejímiž autory jsou R. Tisseran a R. Young. Doporučejeme pravidelně kontrolovat informace Mezinárodní asociace pro vůně (IFRA).
Bezpečnost při použití a kontraindikace: Zoxidovaný olej může dráždit pokožku nebo způsobit kožní senzibilizaci. Z důvodu vysokého obsahu 1,8-cineol nepoužívejte v blízkosti obličeje dětí mladších deseti let. Kontraindikován pro vnitřní užití při zánětlivých nemocí gastrointestinálního traktu, žlučových cest a závažných onemocnění jater (Tisserand & Young 2014 cituje Blumenthal a kol. 1998). Aromaterapeutka A. Butje doporučuje věnovat zvýšenou opatrnost v případě astma. Výzkumy ukazují, že EO může pomáhat v případě bronchiálního neboli průduškového astma, ale též může být v určitých případech příčinnou astmatického záchvatu. A. Butje též nedoporučuje eukalyptus při používání homeopatik.
Hodnotilo 0 uživatelů
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
upozorňuje etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Éterické oleje jsou známé pro své jedinečné vlastnosti. Pokud éterické oleje aplikujete s ohledem na bezpečnost, je aromaterapie jednoduchým a jemným způsobem, jak podpořit své zdraví a krásu.
Autorkou tohoto článku není nikdo jiný než Andrea Butje (USA), mezinárodně uznávaná aromaterapeutka, zakladatelka Aromahead Institutu a má lektorka.
Nepřesností týkající se botanických názvů a chemotypů je mnoho, proto jsem pro vás ve spolupráci s Petrou Ratajc Ph.D. (Slovinsko) připravila další překlad článku z blogu The PhytoVolatilome.
V době internetu není problém dostupnost informací, problémem je jejich kvalita.
Pusťte si v difuzéru protikomáří rapsodii.
V poradně odborníka časopisu BYLINKY REVUE 5/2017 jsem odpovídala na otázky týkající se kvality éterických olejů.
Seznamte se s rostlinnými těkavými látkami.
Kromě informací o aktivitě éterických olejů naleznete v článku recept na sanitární roztok a inhalační tyčinku.
Moje osudové setkání s levandulí a lidmi, kteří se věnují umění destilace rostlin. Pojďte se mnou na návštěvu Provence a destilérie FLORIHANA.