„Člověk je schopen rozlišit až jeden bilion…
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Váš košík je prázdný
Kafrovník lékařský (Cinnamomum camphora) je strom z čeledi Lauraceae (vavřínovité), který dorůstá až do výšky 40 metrů. Jedná se o stálezelený a rychle rostoucí strom původem z Asie. Mohutný kmen je pokryt světlou a velmi drsnou borkou, na větvích vyrůstají kožovité listy voskovitého vzhledu. V jarních měsících je strom obsypán velkým množstvím drobných bílých květů. Tmavé plody podobné višním mají průměr asi jeden cm. Ve domovině se strom dožívá vysokého věku, v Japonsku se nacházejí exempláře zvané hon-sho staré údajně až 1000 let.
V závislosti na zeměpisném původu a destilované části poskytuje strom odlišné éterické oleje. Na Madagaskaru poskytuje kafrovník lékařský z listů olej s rozdílným složením, téměř bez kafru. Z dřeva kafrovníku pocházejícího z Číny se vyrábí éterický olej pod obchodním názvem kafr (bílý).
Éterický olej ravintsara pomáhá udržovat zdravou aktivitu respiračního systému, nabízí energii a sílu v chladných obdobích roku. Zklidňuje a ulevuje přetíženým plicím při nachladnutí. Pomáhá při vykašlávání, uvolňuje dýchací cesty.
Pozitivně působí na psychiku, vyrovnává emoce při stresu. Přináší pocit vnitřní síly a odvahy, buduje sebedůvěru. Zlepšuje koncentraci. Pečuje o pokožku se sklonem k akné a zánětům. Používá se jako ingredience kosmetických produktů pro zmírnění projevů pleti se sklonem k zarudnutí. Své uplatnění nachází v masážních směsích pro zmírnění svalového napětí.
Madagaskar
Vypěstováno
100%
100%
Destilace
Listy
Horní -Střední
Bez konzervantů
Svěží, pronikavá, bylinná se sladkými podtóny, lehce pikantní
Připravte si inhalační tyčinku, použijte v difuzéru nebo jako ingredienci pro kosmetický výrobek.
Éterický olej ravintsara je vhodný jako přísada krémů, balzámů, tělových a koupelových olejů nebo mlék pro pleť se sklonem k akné, zánětům a zarudnutí.
Jako ingredience se používá v masážních směsích pro uvolnění unavených svalů po fyzické námaze.
Používá se jako složka v kosmetických produktech s antibakteriální a protizánětlivou aktivitou. Napomáhá hojen drobných ranek.
Podporuje normální funkci dýchacího systému. Připravte si balzám na hrudník, nosní olej nebo použijte v difuzéru a inhalační tyčince.
Vytvořte si inhalační tyčinku pro obnovení energie a soustředění, směs doplňte éterickým oleje rozmarýn chemotyp 1,8 cineol a éterickým olejem bergamot.
Éterický olej harmonizuje psychiku. Pomáhá zmírnit výkyvy nálad, nervové napětí, podrážděnost, úzkost a odbourat stres.
Jako nervové tonikum pomáhá při strachu, zvyšuje odvahu. Dodává energii. Uvolňuje mysl.
ÉO kadidlo, ÉO citrón, ÉO douglaska tisolistá, ÉO myrta červená, ÉO myrta zelená, ÉO eukalyptus radiata, ÉO eukalyptus globulus, ÉO eukalyptus smithii, ÉO tea tree, ÉO jedle balzámová, ÉO jedle bělokorá, ÉO borovice přímořská, ÉO smrk černý, ÉO smrk obecný, ÉO heřmánek modrý, ÉO vavřín, ÉO yzop 1,8 cineol, ÉO niaouli, ÉO pomeranč sladký, ÉO mandarinka červená, ÉO pomeranč krvavý, ÉO grapefruit bílý, ÉO tymián linalol, ÉO cypřiš
Skladujte éterické oleje mimo dosah dětí v temnu, suchu a chladu při konstantní teplotě od 5°C do 15°C.
Éterické oleje jsou neobyčejně citlivé na teplo, které může výrazně zvýšit kontaminaci alergeny. Po zakoupení doporučujeme éterické oleje uchovávat nejlépe v chladničce odděleně od potravin.
Trvanlivost je vyznačena na etiketě. K zachování trvanlivosti nikdy neponechávejte výrobky trvale na denním světle a po použití je nezapomeňte uzavřít.
Osmnáct složek tvoří 99,8% éterického oleje.
Éterický olej Ravintsara obsahuje vysoký podíl složky 1,8 cineol, která vykazuje širokou škálu aktivit včetně analgetické, protizánětlivé, sedativní, expektorační a antimikrobiální aktivity. Ve složení se také objevují monoterpeny jako sabinen, alfa pinen, beta pinen) a monoterpenoly jako alfa terpineol a terpin-4-ol.
Ravintsara (Cinnamomum camphora (L.)) se od éterického oleje kafr (Cinnamomum campora) liší tím, že obsahuje pouze nízký nebo žádný podíl kafru.
Biochemické složení éterického oleje ravintsara (Cinnamomum camphora (L.)) se zcela odlišuje od éterického oleje ravensara (Ravensara aromatica).
Biochemický profil
Monoterpeny 25%
Monoterpenoly 68%
Seskviterpeny 5%
Jiné 2%
Nabízíme vám vysoce kvalitní produkt, který je kontrolovaný v laboratoři na každém kroku jeho výroby.
Detailní rozbor biochemického složení naleznete v souborech ke stažení.
Éterické oleje jsou těkavé aromatické látky s jedinečnými vlastnostmi. Stejně jako u jiných koncentrovaných výrobků, i zde je důležité si přečíst a dodržovat všechna písemná doporučení předtím, než je začnete aplikovat. Chraňte oči. Neužívejte vnitřně. Dodržujte bezpečné dávkování, nepoužívejte neředěné éterické oleje na pokožku. Řeďte éterické oleje v adekvátních nosičích jako jsou např. rostlinné oleje či alkohol.
Plné znění bezpečnostního listu naleznete v souborech ke stažení.
Aroma ateliér tip: Pro bezpečné použití éterických olejů a absolue vám doporučujeme knihu Essential Oil safety (Bezpečnost ÉO), jejímiž autory jsou R. Tisseran a R. Young. Doporučejeme pravidelně kontrolovat informace Mezinárodní asociace pro vůně (IFRA).
Bezpečnost při použití a kontraindikace: Zoxidovaný olej může způsobit podráždění či přecitlivělost pokožky. Obsahuje vysoké procento 1,8-cineol, který může způsobit problémy s CNS a dýcháním u malých dětí, nepoužívejte na obličej dětí nebo v jeho blízkosti. Zvýšená opatrnost v případě astma. Nedoporučuje se při používání homeopatik.
Hodnotilo 0 uživatelů
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
upozorňuje etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
III. část Přizpůsobte jídelníček podzimu a přidejte hydroláty do vašeho oblíbeného nápoje
Srpnové vydání časopisu Marie Claire vám na straně devadesát sedm přineslo tip na kurzy Aroma ateliéru.
Éterické oleje jsou známé pro své jedinečné vlastnosti. Pokud éterické oleje aplikujete s ohledem na bezpečnost, je aromaterapie jednoduchým a jemným způsobem, jak podpořit své zdraví a krásu.
Autorkou tohoto článku není nikdo jiný než Andrea Butje (USA), mezinárodně uznávaná aromaterapeutka, zakladatelka Aromahead Institutu a má lektorka.
Nepřesností týkající se botanických názvů a chemotypů je mnoho, proto jsem pro vás ve spolupráci s Petrou Ratajc Ph.D. (Slovinsko) připravila další překlad článku z blogu The PhytoVolatilome.
Anna Krutová, která vede praxi Aromaterapie Brno, si oblíbila esenciální oleje zn. Florihana. Děkuji za článek plný vůní a tímto vás zvu ke čtení.
V době internetu není problém dostupnost informací, problémem je jejich kvalita.
Zlepšete své vonné kompozice pomocí meditace nad vůní.
Nejde jen o kvalitu. Jako spotřebitel jste odpovědni za váš výběr.
Kromě informací o aktivitě éterických olejů naleznete v článku recept na sanitární roztok a inhalační tyčinku.
Seznamte se s rostlinnými těkavými látkami.
aneb připravte se na virózy a začněte den se svěží vůní.