„Člověk je schopen rozlišit až jeden bilion…
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Váš košík je prázdný
Cypřiš stálezelený je sloupovitý, štíhlý, jehličnatý strom z čeledi Cupressaceae (Cypřišovité) pocházející z východního Středozemí, která dorůstá až do výšky 45 metrů. Miluje dobře propustné písčité, hlinité a těžké jílovité půdy. Daří se mu v oblastech se suchým, horkým létem a zimními dešti nebo v polosuchém podnebí. Přesný původ je nejasný, vyskytuje se ve Středomoří a v oblastech s podobným klimatem jako je Kalifornie, jižní Afrika a Austrálie. Malé, šupinovité, tupě jehlicovité listy jsou připojeny k větvím a kmeni, na koncích výhonků se nacházejí šišky. Kulaté šišky velké až 4 centimetry stojí vzpřímeně a mají dřevité šupiny. Cypřiš byl známý již v době starověkého Egypta pro rituální očistu, podporu zdraví a duše už ve starověku. Z cypřišového dřeva se vyráběly v Egyptě sarkofágy a cypřiš se pálil v chrámech spolu s jalovcem a borovicí pro čištění vzduchu. Cypřiš je symbolem posmrtného života, byl považován za strom vládce podzemní říše, Plutona. Odedávna se používá v lékařství. Jeho účinky znali nejslavnější lékaři starověku jako Hippokratés nebo Galén.
Éterický olej cypřiš pomáhá udržovat zdravou aktivitu respiračního systému. Zklidňuje dýchací cesty při nachladnutí a usnadňuje vykašlávání. Ulevuje ucpanému nosu. Příznivě působí na kůži, svalový systém a oběhový systém. Pomáhá při harmonizaci menstruačních cyklů, vyrovnává při PMS.
Tonizuje nervový systém. Je užitečný při emocionální labilitě, roztržitosti, podrážděnosti, plačtivosti, stresu, duševním vyčerpání způsobené ztrátou a strachem. Zklidňuje při nadměrném myšlení a mluvení. Usnadňuje životní změny, opouštět staré a přijmout nové v době nejistoty, zármutku a traumatu. Podporuje schopnost soustředit se na priority, kreativitu, uzemňuje a přispívá změnit sny v realitu. Usnadňuje dialog mezi lidmi.
Pečuje o mastnou a problematickou pokožku. Používá se jako ingredience kosmetických produktů pro zmírnění projevů pleti se sklonem k rozšířeným pórům a žilkami. Své uplatnění nachází v produktech proti pocení, pánských parfémech, kolínských vodách, balzámech po holení, ve vlasové kosmetice, intimní hygieně, ústní hygieně, v masážních olejích proti celulitidě a otokům.
Francie
Divoce rostoucí
100%
100%
Destilace
Větve
Střední
Bez konzervantů
Svěží, dřevité aroma s balzámovými tóny a s mírně kouřovými a kořeněnými podtóny
Připravte si inhalační tyčinku, použijte v difuzéru nebo jako ingredienci pro kosmetický výrobek.
Éterický olej cypřiš je vhodný jako přísada krémů, balzámů, vlasové kosmetice, tělových a koupelových olejů nebo mlék pro mastnou pleť a pokožku se sklonem k akné, rozšířeným pórům a žilkám.
Je vhodný jako ingredience koupelového oleje pro nohy.
Jako přísada deodorantů napomáhá regulaci pocení.
Napomáhá hojení drobných oděrek.
Podporuje normální funkci dýchacího systému. Připravte si balzám na hrudník, nosní olej nebo použijte v difuzéru a inhalační tyčince.
Éterický olej harmonizuje psychiku. Pomáhá zklidnit, zmírnit výkyvy nálad, podrážděnost, úzkost a odbourat stres.
ÉO kadidlo, ÉO citrón, ÉO douglaska tisolistá, ÉO myrta červená, ÉO myrta zelená, ÉO eukalyptus radiata, ÉO eukalyptus globulus, ÉO eukalyptus smithii, ÉO ravintsara, ÉO tea tree, ÉO jedle balzámová, ÉO jedle bělokorá, ÉO borovice lesní, ÉO borovice přímořská, ÉO smrk černý, ÉO smrk obecný, ÉO heřmánek modrý, ÉO vavřín, ÉO yzop 1,8 cineol, ÉO niaouli, ÉO rozmarýn, ÉO šalvěj muškátová, ÉO geranium, ÉO bergamot, ÉO černý pepř, ÉO cedr atlaský, ÉO růže damašská, absolue růže damašská, absolue růže stolistá, ÉO majoránka sladká, ÉO jalovec, ÉO grapefruit bílý, ÉO levandule, ÉO myrha, ÉO pomeranč sladký, ÉO ylang ylang, ÉO crironová tráva, ÉO máta peprná,
Skladujte éterické oleje mimo dosah dětí v temnu, suchu a chladu při konstantní teplotě od 5°C do 10°C.
Éterické oleje jsou neobyčejně citlivé na teplo, které může výrazně zvýšit kontaminaci alergeny. Po zakoupení doporučujeme éterické oleje uchovávat nejlépe v chladničce odděleně od potravin.
Trvanlivost je vyznačena na etiketě. K zachování trvanlivosti nikdy neponechávejte výrobky trvale na denním světle a po použití je nezapomeňte uzavřít.
Až padesát jedna jedinečných složek tvoří 93,7% éterického oleje. Mezi hlavní složky éterického oleje patří alfa pinen a delta-3-karen.
Biochemický profil
Monoterpeny 80%
Monoterpenoly 6%
Ketony 1%
Seskviterpeny 8%
Seskviterpenoly 1%
Estery 2%
Jiné 2%
Nabízíme vám vysoce kvalitní produkt, který je kontrolovaný v laboratoři na každém kroku jeho výroby.
Detailní rozbor biochemického složení naleznete v souborech ke stažení.
Éterické oleje jsou těkavé aromatické látky s jedinečnými vlastnostmi. Stejně jako u jiných koncentrovaných výrobků, i zde je důležité si přečíst a dodržovat všechna písemná doporučení předtím, než je začnete aplikovat. Chraňte oči. Neužívejte vnitřně. Dodržujte bezpečné dávkování, nepoužívejte neředěné éterické oleje na pokožku. Řeďte éterické oleje v adekvátních nosičích jako jsou např. rostlinné oleje či alkohol.
Plné znění bezpečnostního listu naleznete v souborech ke stažení.
Aroma ateliér tip: Pro bezpečné použití éterických olejů a absolue vám doporučujeme knihu Essential Oil safety (Bezpečnost ÉO), jejímiž autory jsou R. Tisseran a R. Young. Doporučejeme pravidelně kontrolovat informace Mezinárodní asociace pro vůně (IFRA).
Bezpečnost při použití a kontraindikace: Zoxidovaný olej může způsobit podráždění pokožky či senzibilizaci. Aromaterapeutka A. Butje doporučuje věnovat zvýšenou opatrnost v případě astma. Cypřiš může pomáhat v případě bronchiálního neboli průduškového astma, ale též může být potencionální iritant.
Hodnotil 1 uživatel
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
upozorňuje etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
říká britská aromaterapeutka, porodní asistentka a zdravotní sestra Sue Mousley.
Éterické oleje jsou známé pro své jedinečné vlastnosti. Pokud éterické oleje aplikujete s ohledem na bezpečnost, je aromaterapie jednoduchým a jemným způsobem, jak podpořit své zdraví a krásu.
Přizpůsobte jídelníček podzimu a přidejte hydroláty do vašeho oblíbeného nápoje.
Změny počasí, déšť, studený vítr... Vyzrajte letos na nachladnutí a ucpaný nos díky éterickým olejům.
Nepřesností týkající se botanických názvů a chemotypů je mnoho, proto jsem pro vás ve spolupráci s Petrou Ratajc Ph.D. (Slovinsko) připravila další překlad článku z blogu The PhytoVolatilome.
V době internetu není problém dostupnost informací, problémem je jejich kvalita.
Zlepšete své vonné kompozice pomocí meditace nad vůní.
Nejde jen o kvalitu. Jako spotřebitel jste odpovědni za váš výběr.
Pro inspiraci. Pro lehkost bytí. Buďte blíž sobě ale i druhým.
V poradně odborníka časopisu BYLINKY REVUE 5/2017 jsem odpovídala na otázky týkající se kvality éterických olejů.
Kromě informací o aktivitě éterických olejů naleznete v článku recept na sanitární roztok a inhalační tyčinku.
Seznamte se s rostlinnými těkavými látkami.
Jako absolventka Aromahead Institutu velmi často dostávám otázky, zda bylo pro mne studium přínosné a zda bych jej doporučila.Přináším vám rozhovor se svojí lektorkou a klinickou aromaterapeutkou Andreou Butje (USA).
Rozhovor s doktorkou biologie ze Slovinska nejen o hydrolátech a éterických olejích.
Směs éterických olejů do difuzéru vhodná i pro domácnosti s dětmi