„Člověk je schopen rozlišit až jeden bilion…
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Váš košík je prázdný
Citronovník (Citrus limon) je stálezený strom z čeledi Rutaceae (routovité), který dorůstá do výšky až tří metrů. Pravděpodobně pochází z Himalájí v severní části Myanmaru. Citronovníkům se nejlépe daří na slunci a dobře roste na hlinitých, dobře propustných a vlhkých půdách. Citrus limon se pěstuje v Itálii od 3. století našeho letopočtu, k jeho větší oblibě a rozšíření po Evropě došlo až během středověku.
Má bohatou historii použití v kuchyni a tradiční lidové medicíně. Dnes se běžně využívá v potravinářském, farmaceutickém, kosmetickém a parfemářském průmyslu.
Éterický olej citrón příznivě působí na dýchací systém, posiluje dýchací cesty, podporuje uvolnění hlenů a dýchání při ucpaném nosu.
Harmonizuje psychiku. Stimuluje, pročišťuje a osvěžuje. Dodává energii, sílu a odvahu. Napomáhá soustředění. Snižuje stres, deprese, hněv, podrážděnost, strach, přílišnou odpovědnost a nervové napětí při stavech vyčerpání a přepracovanosti. Je vhodný jako ingredience produktů pro zmírnění migrény způsobené úzkostí.
Éterický olej citrón nachází své uplatnění jako kosmetická přísada produktů v péči o mastnou pleť, pokožku se sklonem k akné, ústní hygienu, intimní hygienu, deodorantů, vlasové kosmetiky a výrobků na zmírnění projevu celulitidy. Podporuje normální funkci lymfatického a oběhového systému. Používá se jako součást kosmetiky, která napomáhá k proudění lymfy a odvodu škodlivých látek v těle.
Je vhodný například v masážní směsi pro harmonizaci trávení nebo uvolnění svalů po námaze.
Itálie
Vypěstováno
100%
100%
Mechanický proces za studena
Oplodí (epikarp)
Horní
Bez konzervantů
Svěží, citrusové aroma
Přírodní aroma.
Připravte si inhalační tyčinku, použijte v difuzéru nebo jako ingredienci pro kosmetický výrobek.
Éterický olej citrón je známý jako aktivní přísada regeneračních krémů, balzámů, deodorantů, vlasové kosmetiky, tělových a koupelových olejů a mlék pro všechny typy pleti, zvláště pro mastnou a problematickou.
Používá se jako složka v kosmetických produktech určených pro čištění, tonizaci pleti, revitalizaci předčasně stárnoucí pokožky a přípravků pro pěstění nehtů.
Přidává se do parfémů pro vytvoření osvěžujícího tónu.
Éterický olej z citrónu harmonizuje psychiku, pomáhá při celkové únavě, přispívá k pozitivnímu naladění a zmírňuje výbuchy emocí.
Posiluje vitalitu při vyčerpání ze stresu, podporuje inspiraci, motivaci a soustředěnost. Osvěžuje a tonizuje.
Projasňuje mysl. Dodává odvahu a snižuje strach.
Pomáhá při harmonizaci zažívání, potlačuje přibírání na váze.
Stimuluje lymfatický systém, podporuje vylučování. Používá se v masážních olejích, které napomáhají k odstranění otoků v těle.
Podporuje normální funkci dýchací soustavy. Přidejte spolu s dalšími oleji jako je například éterický olej kadidlo (Boswellia carterii), eukalyptus radiata (Eucalyptus radiata) a ravintsara (Cinnamomum camphora) požadovaný počet kapek do keramického difuzéru nebo použijte v nebulizéru.
Olej nevoní komárům ani dalšímu hmyzu. Přidejte spolu s dalšími oleji jako je například citronová tráva (Cymbopogon citratus) požadovaný počet kapek do keramického difuzéru, nebulizéru nebo si připravte sprej na oblečení než půjdete na procházku do přírody.
ÉO neroli, ÉO růže damašská, ÉO růže bílá, absolue růže damašská, absolue růže stolistá, ÉO geranium růžové, ÉO geranium bourbon, ÉO ylang ylang extra, ÉO ylang ylang komplet, ÉO eukalyptus radiata, ÉO eukalyptus globulus, ÉO helichrysum, ÉO kadidlo, ÉO růžová palma, ÉO tea tree, ÉO bergamot, ÉO levandule úzkolistá, ÉO santalové dřevo, ÉO heřmánek modrý, ÉO heřmánek římský, ÉO rozmarýn (všechny chemotypy), ÉO černý pepř, ÉOgrapefruit bílý, ÉO mandarinka červená, ÉO petitgrain (citronové listí), ÉO petitgrain (pomerančové listí), ÉO cypřiš, ÉO pačuli, absolue jasmín, absolue jasmín sambac, ÉO jalovec, ÉO limetka, ÉO máta peprná, ÉO máta klasnatá, ÉO yuzu, ÉO cedrové dřevo, ÉO douglaska tisolistá, ÉO niaouli, ÉO ravintsara, ÉO elemi, ÉO myrha, ÉO kozlík lékařský (valeriana), ÉO litsea cubeba
Skladujte éterické oleje mimo dosah dětí v temnu, suchu a chladu při konstantní teplotě od 5°C do 10°C.
Éterické oleje jsou neobyčejně citlivé na teplo, které může výrazně zvýšit kontaminaci alergeny. Po zakoupení doporučujeme éterické oleje uchovávat nejlépe v chladničce odděleně od potravin.
Trvanlivost je vyznačena na etiketě. K zachování trvanlivosti nikdy neponechávejte výrobky trvale na denním světle a po použití je nezapomeňte uzavřít.
Éterický olej obsahuje více než 47 unikátních složek. Mezi hlavní složky patří d-limonen, beta pinen, alfa pinen, gamma terpinen, sabinen, beta bisabolen, myrcen, para-cymen, alfa-terpineol, geranial a neral.
Biochemický profil
Monoterpeny 91%
Monoterpenoly 1%
Aldehydy 2%
Seskviterpeny 1%
Estery 2%
Jiné 3%
Nabízíme vám vysoce kvalitní produkt, který je kontrolovaný v laboratoři na každém kroku jeho výroby.
Detailní rozbor biochemického složení naleznete v souborech ke stažení.
Éterické oleje jsou těkavé aromatické látky s jedinečnými vlastnostmi. Stejně jako u jiných koncentrovaných výrobků, i zde je důležité si přečíst a dodržovat všechna písemná doporučení předtím, než je začnete aplikovat. Chraňte oči. Neužívejte vnitřně. Dodržujte bezpečné dávkování, nepoužívejte neředěné éterické oleje na pokožku. Řeďte éterické oleje v adekvátních nosičích jako jsou např. rostlinné oleje či alkohol.
Plné znění bezpečnostního listu naleznete v souborech ke stažení.
Aroma ateliér tip: Pro bezpečné použití éterických olejů a absolue vám doporučujeme knihu Essential Oil safety (Bezpečnost ÉO), jejímiž autory jsou R. Tisseran a R. Young. Doporučejeme pravidelně kontrolovat informace Mezinárodní asociace pro vůně (IFRA).
Bezpečnost při použití a kontraindikace: Při překročení doporučené bezpečné koncentraci 2% se jedná o fototoxický olej. Nevystavujte pokožku slunci či soláriu 12-18 hodin po použití oleje. Používejte nízké koncentrace při kožní aplikaci. Zoxidovaný olej může zvýšit riziko podráždění pokožky. (Tisserand a Young, 2014).
Hodnotilo 6 uživatelů
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
upozorňuje etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
říká britská aromaterapeutka, porodní asistentka a zdravotní sestra Sue Mousley.
Změny počasí, déšť, studený vítr... Vyzrajte letos na nachladnutí a ucpaný nos díky éterickým olejům.
Éterické oleje jsou známé pro své jedinečné vlastnosti. Pokud éterické oleje aplikujete s ohledem na bezpečnost, je aromaterapie jednoduchým a jemným způsobem, jak podpořit své zdraví a krásu.
Nepřesností týkající se botanických názvů a chemotypů je mnoho, proto jsem pro vás ve spolupráci s Petrou Ratajc Ph.D. (Slovinsko) připravila další překlad článku z blogu The PhytoVolatilome.
V době internetu není problém dostupnost informací, problémem je jejich kvalita.
Zlepšete své vonné kompozice pomocí meditace nad vůní.
V poradně odborníka časopisu BYLINKY REVUE 5/2017 jsem odpovídala na otázky týkající se kvality éterických olejů.
Seznamte se s rostlinnými těkavými látkami.
Přizpůsobte jídelníček podzimu a přidejte hydroláty do vašeho oblíbeného nápoje.
Kromě informací o aktivitě éterických olejů naleznete v článku recept na sanitární roztok a inhalační tyčinku.
Směs éterických olejů do difuzéru vhodná i pro domácnosti s dětmi