„Člověk je schopen rozlišit až jeden bilion…
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Váš košík je prázdný
Rod Melaleuca patří do čeledi Myrtaceae (myrtovité) a zahrnuje asi 250 druhů, z nichž některé se pěstují jako okrasné rostliny ale pouze jeden má účinky využitelné v medicíně. Český název stromu je kajeput střídavolistý. Strom, který nese od jara do začátku léta nadýchané bílé květy, má drobné, měkké úzké listy a dorůstá do výška až sedmi metrů. Květy se mění na malé dřevité kapsle usazené vedle sebe. Melaleuca alternifolia je původem z Austrálie, kde se vyskytuje od Queenslandu po severovýchodní Nový Jižní Wales v hustých porostech a bažinách.
Kapitán James Cook, objevitel z 18. století, údajně používal listy čajovníku k přípravě kořeněného čaje, bohužel jaký druh rostliny přesně použil, není známo. Rostlina byla tradičně využívána australskými domorodci k léčitelství a jako ochrana před hmyzem. Bylo prokázáno, že jeho antiseptická aktiva násobně převyšuje aktivitu fenolu nebo kyseliny karbolové.
Éterický olej tea tree pomáhá udržovat zdravou funkci dýchacího systému. Zklidňuje dýchací cesty při nachladnutí a podporuje vykašlávání. Uvolňuje napětí na hrudníku.
Snižuje negativní myšlenky a pocity. Dodává energii, sílu a odvahu. Je vhodný při únavě. Napomáhá koncentraci a schopnosti vyjednávat v případě neshod bez pocitu ohrožení. Povznáší ducha, bojuje proti pocitům pronásledování. Povzbuzuje, osvěžuje a pročišťuje.
Podporuje zdravou pleť a nehty. Éterický olej tea tree nachází své uplatnění jako kosmetická ingredience produktů v péči o normální, citlivou, mastnou a problematickou pokožku, ústní hygienu, intimní hygienu a vlasovou kosmetiku (při problémech s lupy). Používá se jako součást masážních olejů pro ztuhlé svaly po fyzické námaze a ke zmírnění otoků unavených nohou. Je vhodný jako kosmetická přísada pomád na ošetření oparů. Je součástí přírodních prostředků pro čistění domácnosti.
Jižní Afrika
Divoce rostoucí
100%
100%
Destilace
Listy
Horní
Bez konzervantů
Pronikavé, hřejivé aroma s dřevitými a bylinnými tóny
Přírodní aroma.
Připravte si inhalační tyčinku, použijte v difuzéru nebo jako ingredienci pro kosmetický výrobek.
Éterický olej tea tree je známý jako aktivní přísada regeneračních krémů, balzámů, deodorantů, vlasové kosmetiky, ústní kosmetiky, intimní kosmetiky, masážních, tělových a koupelových olejů a mlék pro normální, mastnou, citlivou a problematickou pleť (pleť se sklonem k akné).
Používá se jako součást šampónů a kondicionérů při výskytu vší a v komerčních osvěžovačích vzduchu.
Napomáhá hojení drobných oděrek a štípanců od hmyzu.
Zklidňuje pokožku po opalování.
Éterický olej tea tree pomáhá při celkové únavě a přispívá k celkové odolnosti.
Posiluje vitalitu při vyčerpání ze stresu, podporuje inspiraci, motivaci a soustředěnost.
Projasňuje mysl. Dodává odvahu a sebedůvěru.
Podporuje normální funkci dýchací soustavy, napomáhá vykašlávání.
Přidejte spolu s dalšími oleji jako jsou například éterické oleje kadidlo (Boswellia carterii), ravintsara (Cinnamomum camphora) a eukalyptus radiata požadovaný počet kapek do keramického difuzéru nebo použijte v nebulizéru.
Olej nevoní komárům ani dalšímu hmyzu. Přidejte spolu s dalšími oleji jako je například citronová tráva (Cymbopogon citratus) požadovaný počet kapek do keramického difuzéru, nebulizéru nebo si připravte sprej na oblečení než půjdete na procházku do přírody.
Při vytváření směsí a produktů s oleji náchylnými k oxidaci můžete přidat do receptu antioxidant vitamín E (tokoferol). Velmi kvalitní vitamín E vám nabízíme v kategorii Rostlinné oleje - kosmetické ingredience.
ÉO levandule (všechny druhy), ÉO geránium růžové, ÉO geranium bourbon, ÉO citrón, ÉO pomeranč sladký, ÉO mandarinka červená, ÉO grapefruit bílý, ÉO bergamot, ÉO kardamom, ÉO cypřiš, ÉO šalvěj muškátová, ÉO eukalyptus globulus, ÉO eukalyptus globulus, ÉO eukalyptus radiata, ÉO eukalyptus smithii, ÉO citrónová tráva, ÉO smrk černý, ÉO smrk obecný, ÉO jedle balzámová, ÉO jedle bílá, ÉO borovice lesní (scots), ÉO borovice přímořská, ÉO douglaska tisolistá, ÉO cedr atlaský, ÉO myrta zelená, ÉO myrta citronovonná, ÉO myrta červená, ÉO myrha, ÉO zázvor, ÉO rozmarýn (všechny chemotypy), ÉO tymián (všechny chemotypy), ÉO manuka, ÉO niaouli, ÉO cist, ÉO heřmánek modrý, ÉO heřmánek římský
Skladujte éterické oleje mimo dosah dětí v temnu, suchu a chladu při konstantní teplotě od 5°C do 10°C.
Éterické oleje jsou neobyčejně citlivé na teplo, které může výrazně zvýšit kontaminaci alergeny. Po zakoupení doporučujeme éterické oleje uchovávat nejlépe v chladničce odděleně od potravin.
Trvanlivost je vyznačena na etiketě. K zachování trvanlivosti nikdy neponechávejte výrobky trvale na denním světle a po použití je nezapomeňte uzavřít.
Nabízíme vám vysoce kvalitní produkt, který je kontrolovaný v laboratoři na každém kroku jeho výroby.
Esenciální olej tvoří více než sto složek. Mezi hlavní složky patří terpinen-4-ol, 𝛾-terpinen a je zastoupen 1,8 cineol (eukalyptol).
Biochemický profil
Monoterpeny 45%
Monoterpenoly 50%
Seskviterpeny 4%
Seskviterpenoly 1%
Detailní rozbor biochemického složení naleznete v souborech ke stažení.
Éterické oleje jsou těkavé aromatické látky s jedinečnými vlastnostmi. Stejně jako u jiných koncentrovaných výrobků, i zde je důležité si přečíst a dodržovat všechna písemná doporučení předtím, než je začnete aplikovat. Chraňte oči. Neužívejte vnitřně. Dodržujte bezpečné dávkování, nepoužívejte neředěné éterické oleje na pokožku. Řeďte éterické oleje v adekvátních nosičích jako jsou např. rostlinné oleje či alkohol.
Plné znění bezpečnostního listu naleznete v souborech ke stažení.
Aroma ateliér tip: Pro bezpečné použití éterických olejů a absolue vám doporučujeme knihu Essential Oil safety (Bezpečnost ÉO), jejímiž autory jsou R. Tisseran a R. Young. Doporučejeme pravidelně kontrolovat informace Mezinárodní asociace pro vůně (IFRA).
Bezpečnost při použití a kontraindikace: Zoxidovaný olej může způsobit přecitlivělost pokožky.
Hodnotilo 0 uživatelů
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
upozorňuje etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Éterické oleje jsou známé pro své jedinečné vlastnosti. Pokud éterické oleje aplikujete s ohledem na bezpečnost, je aromaterapie jednoduchým a jemným způsobem, jak podpořit své zdraví a krásu.
Autorkou tohoto článku není nikdo jiný než Andrea Butje (USA), mezinárodně uznávaná aromaterapeutka, zakladatelka Aromahead Institutu a má lektorka.
Nepřesností týkající se botanických názvů a chemotypů je mnoho, proto jsem pro vás ve spolupráci s Petrou Ratajc Ph.D. (Slovinsko) připravila další překlad článku z blogu The PhytoVolatilome.
V době internetu není problém dostupnost informací, problémem je jejich kvalita.
Zlepšete své vonné kompozice pomocí meditace nad vůní.
Nejde jen o kvalitu. Jako spotřebitel jste odpovědni za váš výběr.
Pusťte si v difuzéru protikomáří rapsodii.
V poradně odborníka časopisu BYLINKY REVUE 5/2017 jsem odpovídala na otázky týkající se kvality éterických olejů.
Kromě informací o aktivitě éterických olejů naleznete v článku recept na sanitární roztok a inhalační tyčinku.
Seznamte se s rostlinnými těkavými látkami.
aneb připravte se na virózy a začněte den se svěží vůní.
Zážitková exkurze do světa éterických olejů a hydrolátů.