„Člověk je schopen rozlišit až jeden bilion…
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Váš košík je prázdný
Existuje 35 druhů smrk. Smrk obecný je statný a stálezelený jehličnan z čeledi Pinaceae (borovicovité), který tvoří spolu s dalšími dřevinami horské a podhorské lesy v Evropě, roste od Alp až po Balkán. Latinský název "Picea" pochází z řeckého označení pro pryskyřici. Strom s rovným kmenem a kuželovitou korunou dorůstá do výšky 60 až 90 metrů. Světlehnědá kůra se s přibývajícím věkem mění v šedohnědou až červenočernou šupinovitou rozpukanou borku. Větve vyrůstají v pravidelných přeslenech. Kořenový systém je plochý a mělký bez hlavního kořene, jak je vidět na vyvrácených stromech. Jehlice jsou uspořádány spirálovitě, jsou čtyřhranné, zaostřené na koncích. Šišky jsou povislé. Jako okrasná rostlina je smrk vysazován v parcích a zahradách. Jako cenný zdroj dřeva je pěstován v hospodářských lesích. Smrk byl používán v lidovém léčitelsví pro revitalizaci dýchacího systému, kloubů, svalů a kůže.
Éterický olej ze smrku obecného pomáhá udržovat normální funkci dýchacího systému, harmonizuje oběhový systém a pohybový aparát. Je prospěšný pro uvolnění dýchacích cest při nachladnutí. Usnadňuje vykašlávání, uvolňuje hleny. Jedná se o ideální olej do difuzéru. Posiluje životní vitalitu.
Vůně smrku obecného příznivě působí na psychiku, emocionálně povznáší a osvěžuje mysl. Jeho energizující aroma může napomáhat při stresu, při tělesném a duševním vyčerpání. Podporuje koncetraci.
Zmírňuje nervové napětí a podrážděnost. Snižuje strach a úzkost. Přináší sebedůvěru a zklidnění. Pročišťuje, regeneruje a zlepšuje náladu. Podporuje sebereflexi a pomáhá s posilováním osobní identity.
Éterický olej nachází své uplatnění jako ingredience v řadě kosmetických produktů jako jsou koupelové oleje, koupelové soli, tělové oleje, balzámy, másla, šampony, kondicionery, zklidňující obklady a saunové směsi. Podporuje pocení. V péči o pleť je zvláště vhodný pro mastnou a problematickou pokožku. Používá se jako součást masážních olejů pro ztuhlé svaly a namáhané klouby. Zlepšuje prokrvení pokožky. Je součástí komerčních produktů pro osvěžení vzduchu a zvýšení jeho kvality.
Francie
Divoce rostoucí
100%
100%
Destilace
Jehličí
Horní
Bez konzervantů
Svěží, dřevité, jehličnaté aroma
Přírodní aroma.
Připravte si inhalační tyčinku, použijte v difuzéru nebo jako ingredienci pro kosmetický výrobek.
Éterický olej je známý jako aktivní přísada regeneračních krémů, balzámů, deodorantů, masážních, tělových, koupelových olejů, šampónů, kondicionérů, deodorantů, mlék a panské kosmetice (vody po holení).
Vynikající ingredience pro mdlou pokožku v důsledku špatného prokrvení.
Je vhodný pro péči drobných oděrek.
Používá se jako součást v komerčních osvěžovačích vzduchu.
Éterický olej pomáhá při celkové únavě a přispívá k celkové odolnosti.
Posiluje vitalitu při vyčerpání ze stresu, podporuje soustředěnost a projasňuje mysl.
Harmonizuje endokrinní systém. Použijte ve směsích v kombinaci s éterickým olejem geranium růžové a rozmarýn b.s. verbenon.
Podporuje normální funkci dýchací soustavy, napomáhá vykašlávání a uvolnění dýchacích cest.
Přidejte spolu s dalšími oleji požadovaný počet kapek do keramického difuzéru nebo použijte v nebulizéru.
Při vytváření směsí a produktů s oleji náchylnými k oxidaci můžete přidat do receptu antioxidant vitamín E (tokoferol). Velmi kvalitní vitamín E vám nabízíme v kategorii Rostlinné oleje - kosmetické ingredience.
ÉO heřmánek římský ÉO levandule (všechny druhy), ÉO geránium růžové, ÉO geranium bourbon, ÉO citrón, ÉO pomeranč sladký, ÉO mandarinka červená, ÉO grapefruit bílý, ÉO bergamot, ÉO ravintsara, ÉO cypřiš, ÉO šalvěj muškátová, ÉO eukalyptus globulus, ÉO eukalyptus globulus, ÉO eukalyptus radiata, ÉO eukalyptus smithii, ÉO kadidlo, ÉO smrk obecný, ÉO jedle balzámová, ÉO jedle bělokorá, ÉO douglaska tisolistá, ÉO cedr atlaský, ÉO santalové dřevo, ÉO myrta zelená, ÉO myrta citronovonná, ÉO myrta červená, ÉO rozmarýn (všechny chemotypy), ÉO tymián (všechny chemotypy), ÉO manuka, ÉO niaouli, ÉO cist, ÉO heřmánek modrý, , ÉO majoránka sladká, ÉO černý pepř, ÉO zázvor, ÉO niaouli, ÉO kozlík lékařský, ÉO ylang ylang, ÉO petitgrain (pomerančové listí), ÉO petitgrain (citronové listí), ÉO pepř černý, ÉO růže bílá, absolue růže damašská, absolue růže stolistá, benzoe
Skladujte éterické oleje mimo dosah dětí v temnu, suchu a chladu při konstantní teplotě od 5°C do 10°C.
Éterické oleje jsou neobyčejně citlivé na teplo, které může výrazně zvýšit kontaminaci alergeny. Po zakoupení doporučujeme éterické oleje uchovávat nejlépe v chladničce odděleně od potravin.
Trvanlivost je vyznačena na etiketě. K zachování trvanlivosti nikdy neponechávejte výrobky trvale na denním světle a po použití je nezapomeňte uzavřít.
Nabízíme vám vysoce kvalitní produkt, který je kontrolovaný v laboratoři na každém kroku jeho výroby.
Biochemický profil
Monoterpeny 82%
Monoterpenoly 5%
Seskviterpeny 5%
Estery 6%
Ostatní 2%
Detailní rozbor biochemického složení naleznete v souborech ke stažení.
Éterické oleje jsou těkavé aromatické látky s jedinečnými vlastnostmi. Stejně jako u jiných koncentrovaných výrobků, i zde je důležité si přečíst a dodržovat všechna písemná doporučení předtím, než je začnete aplikovat. Chraňte oči. Neužívejte vnitřně. Dodržujte bezpečné dávkování, nepoužívejte neředěné éterické oleje na pokožku. Řeďte éterické oleje v adekvátních nosičích jako jsou např. rostlinné oleje či alkohol.
Plné znění bezpečnostního listu naleznete v souborech ke stažení.
Aroma ateliér tip: Pro bezpečné použití éterických olejů a absolue vám doporučujeme knihu Essential Oil safety (Bezpečnost ÉO), jejímiž autory jsou R. Tisseran a R. Young. Doporučejeme pravidelně kontrolovat informace Mezinárodní asociace pro vůně (IFRA).
Bezpečnost při použití a kontraindikace: Zoxidovaný olej může způsobit přecitlivělost pokožky. Věnujte pozornost skladování.
Hodnotilo 0 uživatelů
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
upozorňuje etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Éterické oleje jsou známé pro své jedinečné vlastnosti. Pokud éterické oleje aplikujete s ohledem na bezpečnost, je aromaterapie jednoduchým a jemným způsobem, jak podpořit své zdraví a krásu.
Nepřesností týkající se botanických názvů a chemotypů je mnoho, proto jsem pro vás ve spolupráci s Petrou Ratajc Ph.D. (Slovinsko) připravila další překlad článku z blogu The PhytoVolatilome.
V době internetu není problém dostupnost informací, problémem je jejich kvalita.
Zlepšete své vonné kompozice pomocí meditace nad vůní.
Nejde jen o kvalitu. Jako spotřebitel jste odpovědni za váš výběr.
V poradně odborníka časopisu BYLINKY REVUE 5/2017 jsem odpovídala na otázky týkající se kvality éterických olejů.
Pro inspiraci. Pro lehkost bytí. Buďte blíž sobě ale i druhým.
Kromě informací o aktivitě éterických olejů naleznete v článku recept na sanitární roztok a inhalační tyčinku.
Seznamte se s rostlinnými těkavými látkami.