
„Člověk je schopen rozlišit až jeden bilion…
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Váš košík je prázdný
Pačuli (Pogestemon cablin) je aromatická rostlina z čeledi Lamiaceae (hluchavkovité) původem z tropických oblastí jižní a jihovýchodní Asie, která dorůstá až do výšky stodvaceti centimetrů. Polokeř se vyznačuje čtyřhrannými stonky, malými světle růžovými nebo světle fialovými květy a jednoduchými listy (každý pár listů svírá pravý úhel s listy nad a pod ním). Listy jsou jasně zelené, pokud rostou ve stínu, a bledě až purpurově zelené, pokud jsou vystaveny světlu.
Silice se nachází ve žláznatých trichomech listů. P. cablin prospívá v zastíněné, dobře odvodněné, úrodné půdě s rovnoměrně rozloženými srážkami a je přizpůsoben teplému a vlhkému prostředí. Největším světovým komerčním pěstitelem této rostliny je Indonésie. V tradiční medicíně se rostlina používala na různé kožní problémy. Přidávala se do koupelí a odvar z listů sloužil na potíže se zažíváním. Z historie je známá jako prostředek proti šatním molům. Popularitu vůně získala ve zlaté éře hnutí hippies. Také dnes je pačuli velmi ceněná v kosmetickém průmyslu, parfumérském průmyslu a aromaterapii. Je běžnou součástí mýdel, kosmetiky a vůní.
Éterický olej harmonizuje oběhový a nervový systém. Příznivě působí na psychiku při napětí související se stresem. Používá se při meditaci. Výrazně zklidňuje. Snižuje úzkost a strach. Pomáhá při vyčerpání, celkové únavě, slabosti. Obnovuje sebedůvěru, zvyšuje průbojnost, přináší odvahu a racionalitu.
Podporuje koncentraci. Navozuje příjemný pocit klidu a relaxace před usnutím. Vyrovnává a stabilizuje při stavech nadměrného myšlení a obav. Propojuje s nitrem. Jeho uzemňující energie ukotvuje a připomíná zůstat v přítomnosti. Dodává pocit pevnosti a ochrany.
Používá se jako ingredience v kosmetice pro péči o všechny typy pleti, zejména pro citlivou, suchou a zralou. Své uplatnění nachází v produktech, které regenerují a zklidňují pokožku. Éterický olej je vhodný použít jako přísadu ve vlasové kosmetice, při výrobě deodorantů a výrobků zlepšující stav celulitidy a unavených, oteklých nohou po sportovním výkonu. Éterický olej je vhodný do směsí pro partnerské masáže. Je užitečný v přípravcích proti obtížnému hmyzu, protože jej odpuzuje.
V parfémech je éterický olej vyjimečný jako základ - fixativum. Vůně zintenzivňuje.
Jedná se o vynikající ingredienci v péči o pokožku a masáže a o jeden z nejvíce uvoňujících olejů. V malých množstvích má sedativní účinky, ve větších dávkách působí stimulačně.
Indie, Indonésie
Vypěstováno
100%
100%
Destilace
Kvetoucí nať
Spodní
Bez konzervantů
Komplexní, exotické, silné, bohaté, zemité, bylinné aroma s dřevitými, kořeněnými a balzamickými tóny
Přírodní aroma.
Připravte si inhalační tyčinku, použijte v difuzéru nebo jako ingredienci pro kosmetický výrobek.
Éterický olej z pačuli je známý jako aktivní přísada regeneračních krémů, balzámů, šampónů, kondicionérů, tělových a koupelových olejů a mlék pro všechny typy pleti zvláště pro citlivou, suchou a zralou. Éterický olej je vhodný i pro pleť se sklonem k akné.
Používá se jako složka v kosmetických produktech určených pro čištění, tonizaci a revitalizaci pleti.
Své uplatnění nachází jako ingredience při výrobě pleťové a tělové kosmetiky pro podrážděnou pleť a stejně tak v produktech pro zmírnění celulitidy, strií a jizev. Napomáhá hojení drobných oděrek a štípanců od hmyzu.
Tonizuje zažívání.
Éterický olej harmonizuje psychiku. Působí pro antidepresivně. Pomáhá zklidnit, zmírnit výkyvy nálad, podrážděnost, úzkost a odbourat stres. Napomáhá dobrému spánku.
Čistí vzduch.
Olej nevoní komárům ani dalšímu hmyzu, přidejte spolu s dalšími oleji jako je například citronová tráva požadovaný počet kapek do keramického difuzéru.
ÉO levandule úzkolistá, ÉO vetiver, ÉO geranium růžové, ÉO geranium bourbon, ÉO šalvěj muškátová, ÉO cypřiš, ÉO elemi, ÉO pomeranč sladký, ÉO mandarinka červená, ÉO grapefruit bílý, absolue jasmín, absolue jasmín sambac, ÉO pepř černý, ÉO máta klasnatá, ÉO máta peprná, ÉO kardamom, ÉO cist, ÉO andělika kořen, ÉO kozlík lékařský, ÉO heřmánek modrý, ÉO heřmánek modrý tansy, ÉO palma růžová
Skladujte éterické oleje mimo dosah dětí v temnu, suchu a chladu při konstantní teplotě.
Éterické oleje jsou neobyčejně citlivé na teplo, které může výrazně zvýšit kontaminaci alergeny. Po zakoupení doporučujeme éterické oleje uchovávat nejlépe v chladničce odděleně od potravin.
Trvanlivost je vyznačena na etiketě. K zachování trvanlivosti nikdy neponechávejte výrobky trvale na denním světle a po použití je nezapomeňte uzavřít.
Více než 19 složek tvoří 97,97 % esenciálního oleje.
Biochemický profil
Lineární monoterpeny 10%
Seskviterpeny 55%
Seskviterpenoly 35%
Detailní rozbor biochemického složení naleznete v souborech ke stažení.
Éterické oleje jsou těkavé aromatické látky s jedinečnými vlastnostmi. Stejně jako u jiných koncentrovaných výrobků, i zde je důležité si přečíst a dodržovat všechna písemná doporučení předtím, než je začnete aplikovat. Chraňte oči. Neužívejte vnitřně. Dodržujte bezpečné dávkování, nepoužívejte neředěné éterické oleje na pokožku. Řeďte éterické oleje v adekvátních nosičích jako jsou např. rostlinné oleje či alkohol.
Plné znění bezpečnostního listu naleznete v souborech ke stažení.
Aroma ateliér tip: Pro bezpečné použití éterických olejů a absolue vám doporučujeme knihu Essential Oil safety (Bezpečnost ÉO), jejímiž autory jsou R. Tisseran a R. Young. Doporučejeme pravidelně kontrolovat informace Mezinárodní asociace pro vůně (IFRA).
Bezpečnost při použití a kontraindikace: Netoxický, nedráždivý. Může ovlivnit účinky léků, neužívejte při léčbě antikoagulanty, při větších chirurgických zákrocích, peptickém vředu, hemofilii, a při nemocech spojených s poruchou krevní srážlivosti (Tisserand a Young, 2014).
Hodnotilo 0 uživatelů
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
upozorňuje etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Éterické oleje jsou známé pro své jedinečné vlastnosti. Pokud éterické oleje aplikujete s ohledem na bezpečnost, je aromaterapie jednoduchým a jemným způsobem, jak podpořit své zdraví a krásu.
Nepřesností týkající se botanických názvů a chemotypů je mnoho, proto jsem pro vás ve spolupráci s Petrou Ratajc Ph.D. (Slovinsko) připravila další překlad článku z blogu The PhytoVolatilome.
V době internetu není problém dostupnost informací, problémem je jejich kvalita.
Zlepšete své vonné kompozice pomocí meditace nad vůní.
Nejde jen o kvalitu. Jako spotřebitel jste odpovědni za váš výběr.
V poradně odborníka časopisu BYLINKY REVUE 5/2017 jsem odpovídala na otázky týkající se kvality éterických olejů.
Pro inspiraci. Pro lehkost bytí. Buďte blíž sobě ale i druhým.
Seznamte se s rostlinnými těkavými látkami.
Kromě informací o aktivitě éterických olejů naleznete v článku recept na sanitární roztok a inhalační tyčinku.
Vyzkoušejte jednoduchý recept