„Člověk je schopen rozlišit až jeden bilion…
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Váš košík je prázdný
Jalovec obecný je stálozelený keř nebo strom z čeledi Cupresaceae (Cypřišovité) dosahující do výšky až šesti metrů. Upřednostňuje vápenaté půdy a roste v Evropě, Asii, severní Africe a Severní Americe.
Je pokryt krátkým, tvrdým a ostrým jehličím. Samičí šištice s pestíkovými květy se skládají ze tří šupin. Po opylení větrem, šupiny srůstají, olejnatí, dužnatí a vytvářejí nepravou jalovcovou bobuli o velikosti hrášku, která dozrává v průběhu dvou let. Během zrání se zbarvují do modročerna.
Nejstarší záznam léčebného použiví jalovce pochází z egyptského papyru z roku 1500 před naším letopočtem. V historii byla rostlina považována za všelék. V minulosti se větvičky pálily v chrámech při posvátných rituálech. Ještě v první polovině minulého století se snítka jalovce spalovala v nemocnicích ve Francii pro očistu vzduchu. Ve Francii se jalovec tradičně používá jako tonikum, zvláště v době rekonvalescence.
Éterický olej jalovec větvičky pomáhá udržovat zdravou funkci dýchacího systému, svalového systému a pokožky. Zmírňuje produkci mazu. Uvolňuje namožené svaly. Příznivě působí na tok lymfy. Zklidňuje dýchací cesty při nachladnutí a podporuje vykašlávání. Uvolňuje napětí na hrudníku. Je užitečný pro harmonizaci menstruačních cyklů.
Vůně éterického oleje pozitivně působí na psychiku, snižuje negativní myšlenky a pocity. Emocionálně očišťuje mysl a ducha. Může poskytnout emocionální sílu v okamžicích, kdy je člověk psychicky ochromen. Přináší klid a pohodlí během těžkých chvil. Při únavě dodává energii, sílu a odvahu. Pomáhá při rozrušení a neschopnosti se soustředit.
Podporuje zdravou pleť a vlasy. Éterický olej jalovec větvičky nachází své uplatnění jako ingredience v aromaterapeutické kosmetice v péči o normální, mastnou a problematickou pokožku a vlasovou kosmetiku pro mastné vlasy a při problémech s lupy. Je oblíbenou součástí masážních a koupelových olejů pro ztuhlé svaly po fyzické aktivitě, proti celulitidě. Je skvělý v péči o unavené nohy a ke zmírnění otoků. Je součástí přírodních komerčních osvěžovačů vzduchu. Je vhodný jako ingredience v botanických parfémech pro muže.
Francie
Divoce rostoucí
100%
100%
Destilace
Bobule
Horní
Bez konzervantů
Sladké, balzamické aroma s borovicovými a kouřovými podtóny
Přírodní aroma.
Připravte si inhalační tyčinku, použijte v difuzéru nebo jako ingredienci pro kosmetický výrobek.
Éterický olej je známý jako aktivní přísada regeneračních krémů, balzámů, deodorantů, vlasové kosmetiky, masážních, tělových a koupelových olejů a mlék pro normální, mastnou, citlivou a problematickou pleť (pleť se sklonem k akné).
Používá se jako součást šampónů a kondicionérů pro mastné vlasy a při výskytu lupů.
Vytvořte si jalovcový zábal pro péči o ztuhlé svaly a klouby.
Napomáhá hojení drobných oděrek a štípanců od hmyzu.
Je vhodný jako ingredience v komerčních osvěžovačích vzduchu.
Éterický olej pomáhá při celkové únavě a přispívá k celkové odolnosti.
Posiluje vitalitu při vyčerpání ze stresu, podporuje inspiraci, motivaci a soustředěnost.
Projasňuje mysl. Dodává odvahu a sebedůvěru.
Podporuje normální funkci dýchací soustavy, napomáhá vykašlávání.
Přidejte spolu s dalšími oleji jako jsou například éterické oleje kadidlo (Boswellia carterii), ravintsara (Cinnamomum camphora) a eukalyptus radiata požadovaný počet kapek do keramického difuzéru nebo použijte v nebulizéru.
ÉO yuzu, ÉO grapefruit bílý, ÉO citrón, ÉO rozmarýn (všechny chemotypy), ÉO tymián (všechny chemotypy), ÉO cypřiš, ÉO borovice lesní, ÉO borovice přímořská, ÉO smrk obecný, ÉO smrk černý, ÉO pomeranč sladký, ÉO mandarinka červená, ÉO šalvěj lékařská, ÉO šalvěj muškátová, ÉO eukalyptus globulus, ÉO eukalyptus radiata, ÉO tee tree, ÉO ravintsara, ÉO palma růžová, ÉO levandule úzkolistá, ÉO lavandin, ÉO zázvor, ÉO koriandr, ÉO mrkvové semeno, ÉO kafr, ÉO kmín, ÉO santalové dřevo, ÉO kardamom, ÉO modrý heřmánek, ÉO fenykl sladký, ÉO geranium, ÉO černý pepř, ÉO bazalka sladká, ÉO kadidlo, ÉO citronová tráva, ÉO majoránka sladká
Skladujte éterické oleje mimo dosah dětí v temnu, suchu a chladu při konstantní teplotě od 5°C do 10°C.
Éterické oleje jsou neobyčejně citlivé na teplo, které může výrazně zvýšit kontaminaci alergeny. Po zakoupení doporučujeme éterické oleje uchovávat nejlépe v chladničce odděleně od potravin.
Trvanlivost je vyznačena na etiketě. K zachování trvanlivosti nikdy neponechávejte výrobky trvale na denním světle a po použití je nezapomeňte uzavřít.
Biochemický profil
Monoterpeny 70%
Monoterpenoly 2%
Ketony 1%
Seskviterpeny 20%
Seskviterpenoly 3%
Estery 1%
Ostatní 3%
Nabízíme vám vysoce kvalitní produkt, který je kontrolovaný v laboratoři na každém kroku jeho výroby.
Detailní rozbor biochemického složení naleznete v souborech ke stažení.
Éterické oleje jsou těkavé aromatické látky s jedinečnými vlastnostmi. Stejně jako u jiných koncentrovaných výrobků, i zde je důležité si přečíst a dodržovat všechna písemná doporučení předtím, než je začnete aplikovat. Chraňte oči. Neužívejte vnitřně. Dodržujte bezpečné dávkování, nepoužívejte neředěné éterické oleje na pokožku. Řeďte éterické oleje v adekvátních nosičích jako jsou např. rostlinné oleje či alkohol.
Plné znění bezpečnostního listu naleznete v souborech ke stažení.
Aroma ateliér tip: Pro bezpečné použití éterických olejů a absolue vám doporučujeme knihu Essential Oil safety (Bezpečnost ÉO), jejímiž autory jsou R. Tisseran a R. Young. Doporučejeme pravidelně kontrolovat informace Mezinárodní asociace pro vůně (IFRA).
Bezpečnost při použití a kontraindikace: Zoxidovaný olej může způsobit podráždění či senzibilizaci pokožky. Při aplikaci na pokožku používejte nízké koncentrace. Některé zdroje kontraindikují v těhotenství a při onemocnění ledvin. Tyto zdroje pravděpodobně odkazují na oleje extrahované z jiného druhu jalovce, juniperus sabina. R. Tisserand a R. Young v knize Essential Oil Safety (Bezpečnost EO) tyto tvrzení neuvádí, neboť nejsou podložena výzkumy ani biochemickým složením éterického oleje.
Hodnotilo 0 uživatelů
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
upozorňuje etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Nepřesností týkající se botanických názvů a chemotypů je mnoho, proto jsem pro vás ve spolupráci s Petrou Ratajc Ph.D. (Slovinsko) připravila další překlad článku z blogu The PhytoVolatilome.
Éterické oleje jsou známé pro své jedinečné vlastnosti. Pokud éterické oleje aplikujete s ohledem na bezpečnost, je aromaterapie jednoduchým a jemným způsobem, jak podpořit své zdraví a krásu.
Anna Krutová, která vede praxi Aromaterapie Brno, si oblíbila esenciální oleje zn. Florihana. Děkuji za článek plný vůní a tímto vás zvu ke čtení.
Nejde jen o kvalitu. Jako spotřebitel jste odpovědni za váš výběr.
Zlepšete své vonné kompozice pomocí meditace nad vůní.
V době internetu není problém dostupnost informací, problémem je jejich kvalita.
Pro inspiraci. Pro lehkost bytí. Buďte blíž sobě ale i druhým.
V poradně odborníka časopisu BYLINKY REVUE 5/2017 jsem odpovídala na otázky týkající se kvality éterických olejů.
Seznamte se s rostlinnými těkavými látkami.
Kromě informací o aktivitě éterických olejů naleznete v článku recept na sanitární roztok a inhalační tyčinku.
Jako absolventka Aromahead Institutu velmi často dostávám otázky, zda bylo pro mne studium přínosné a zda bych jej doporučila.Přináším vám rozhovor se svojí lektorkou a klinickou aromaterapeutkou Andreou Butje (USA).
Rozhovor s doktorkou biologie ze Slovinska nejen o hydrolátech a éterických olejích.
aneb připravte se na virózy a začněte den se svěží vůní.
Zážitková exkurze do světa éterických olejů a hydrolátů.