„Člověk je schopen rozlišit až jeden bilion…
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Váš košík je prázdný
Heřmánek římský (Chaaemelum nobile) je léčivá, aromatická trvalka z čeledi Asteraceae (hvězdnicovité) původem ze severní Afriky a západní Evropy. Heřmánku se daří v suché písčité půdě na plném slunci až polostínu. Vyrůstá od deseti do padesáti centimetrů. Jemně zpeřené listy jsou lehce ochlupené. Má dlouhé stonky a jemné bílé okvětní lístky se žlutým středem připomínající sedmikrásky. Kvete po celé léto až do podzimu.
Jedná se o jednu z nejstarších léčivých evropských bylin, kterou používali starověcí Řekové a Římané. V minulosti byl známý pro svou výraznou jablečnou vůni. Ve středověku se heřmánek římský používal jako aromatická bylina v kuchyni, jako půdní pokryv klášterních zahradách a pro dezinfekci v mistnosti se sušené květy rozhazovaly po podlaze. Je také považován za "rostlinného lékaře", vysazoval se v zahradách, aby léčil nemocné rostliny. V tradiční lidové medicíně se užíval lokálně při hojení ran, kožních problémech, v péči o dutinu ústní a harmonizaci trávení. Destilovaný olej z heřmánku římského byl poprvé zmíněn roku 1587 v lékovém řádu ve Frankfurtu.
Éterický olej z heřmánku římského podobně jako z heřmánku modrého podporuje normální funkci kůže, ale je méně protialergenní, ale více působí jako svalový relaxant a více je vhodný v těhotenství stejně jako ve směsích pro děti. Příznivě působí na psychiku, ulevuje od nervové napětí. Zklidňuje mysl a emoce při pocitech strachu, šoku, hněvu a dětské hyperaktivitě. Pečuje duševní rovnováhu. Snižuje nadměrné přemýšlení a obavy.
Harmonizuje reprodukční systém. Přináší úlevu při PMS a zmírňuje potíže související s menstruací. Zmírňuje menstruační křeče. Pomáhá při poporodních úzkostech a emocích spojených s menopauzou. Inhalace éterického oleje během porodu snižuje strach, stres a úzkost.
Používá se jako ingredience v kosmetice pro péči o všechny typy pleti zejména pro problematickou se sklonem k alergiím, zánětům, ekzémům a akné. Své uplatnění nachází jako ingredience v kosmetice určené pro děti a v produktech, které regenerují a zklidňují pokožku po opalování a holení. Navozuje příjemný pocit klidu a relaxace před usnutím. V masážních směsích uvolňuje svaly po fyzické námaze a působí protikřečově.
Francie
Vypěstováno
100%
100%
Destilace
Kvetoucí nať
Horní - střední
Bez konzervantů
Silné, sladce bylinné aroma s ovocnými podtóny vonící po jablkách
Přírodní aroma.
Příznivých účinků éterického oleje lze dosáhnout inhalací nebo topickou aplikací. Topické podání je vhodné pro ošetření kůže. Inhalace může být použita ke snížení úzkosti a stresu.
Připravte si inhalační tyčinku, použijte jako ingredienci pro kosmetický výrobek.
Éterický olej z heřmánku římského je známý jako aktivní přísada regeneračních krémů, balzámů, šampónů, kondicionérů, tělových a koupelových přípravků a mlék pro všechny typy pleti zvláště pro citlivou se sklonem k ekzémům, alergiím a akné.
Používá se jako složka v kosmetických produktech určených pro čištění, tonizaci a revitalizaci pleti.
Své uplatnění nachází jako ingredience při výrobě pleťové a tělové kosmetiky pro podrážděnou pokožku po holení a stejně tak v produktech s antibakteriální aktivitou.
Éterický olej harmonizuje psychiku. Pomáhá zklidnit, zmírnit výkyvy nálad, podrážděnost a úzkost.
V těžkých obdobích pomáhá rozptýlit pocity hněvu a frustrace. Je také vítanou podporou při stresu.
Napomáhá klidnému spánku.
Při podráždění dolních a horních cest dýchacích použijte inhalační tyčinku.
Mnoho rad, tipů a receptů objevíte na blogu Aroma ateliéru.
ÉO řebříček, ÉO levandule, ÉO šalvěj muškátová, ÉO santalové dřevo, ÉO kadidlo, ÉO majoránka sladká, ÉO jedle balzámová, ÉO jedle bělokorá, ÉO smrk černý, ÉO smrk obecný, ÉO mandarinka červená, ÉO bergamot, ÉO pomeranč sladký, ÉO pomeranč krvavý, ÉO andělika kořen, ÉO meduňka, ÉO kurkuma
Skladujte éterické oleje mimo dosah dětí v temnu, suchu a chladu při konstantní teplotě od 5°C do 15°C.
Éterické oleje jsou neobyčejně citlivé na teplo, které může výrazně zvýšit kontaminaci alergeny. Po zakoupení doporučujeme éterické oleje uchovávat nejlépe v chladničce odděleně od potravin.
Trvanlivost je vyznačena na etiketě. K zachování trvanlivosti nikdy neponechávejte výrobky trvale na denním světle a po použití je nezapomeňte uzavřít.
Až třicet jedna jedinečných složek tvoří 98% éterického oleje. Je bohatý na estery, které patří mezi jeho základní složky. Obsahuje unikátní směs esterových složek jako je isobutelangelát, methylbuthylangelát a isoamylangelát.
Biochemický profil
Monoterpeny 5%
Monoterpenoly 4%
Seskviterpeny 1%
Seskviterpenoly 1%
Aldehydy 1%
Ketony 3%
Estery 80%
Jiné 5%
Detailní rozbor biochemického složení naleznete v souborech ke stažení.
Éterické oleje jsou těkavé aromatické látky s jedinečnými vlastnostmi. Stejně jako u jiných koncentrovaných výrobků, i zde je důležité si přečíst a dodržovat všechna písemná doporučení předtím, než je začnete aplikovat. Chraňte oči. Neužívejte vnitřně. Dodržujte bezpečné dávkování, nepoužívejte neředěné éterické oleje na pokožku. Řeďte éterické oleje v adekvátních nosičích jako jsou např. rostlinné oleje či alkohol.
Plné znění bezpečnostního listu naleznete v souborech ke stažení.
Aroma ateliér tip: Pro bezpečné použití éterických olejů a absolue vám doporučujeme knihu Essential Oil safety (Bezpečnost ÉO), jejímiž autory jsou R. Tisseran a R. Young. Doporučejeme pravidelně kontrolovat informace Mezinárodní asociace pro vůně (IFRA).
Bezpečnost při použití a kontraindikace: netoxický, nefototoxický, nesenzibilizující a nedráždivý (pokud se nejedná o zoxidovaný olej). Jedná se o bezpečný EO v případě správného dávkování.
Pravděpodobnost, že by přípravky obsahující éterický olej z heřmánku římského způsobily kontaktní alergii, je navzdory zprávám o kožních reakcích a dermatitidách při lokálním použití byliny (nikoli éterického oleje) nízká. Nicméně lidé se známou přecitlivělostí na jiné zástupce čeledi Asteraceae (hvězdnicovité) by se měli lokální aplikaci byliny heřmánku a kosmetických přípravků obsahující heřmánek vyhnout.
Hodnotilo 0 uživatelů
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
upozorňuje etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
říká britská aromaterapeutka, porodní asistentka a zdravotní sestra Sue Mousley.
Éterické oleje jsou známé pro své jedinečné vlastnosti. Pokud éterické oleje aplikujete s ohledem na bezpečnost, je aromaterapie jednoduchým a jemným způsobem, jak podpořit své zdraví a krásu.
Nepřesností týkající se botanických názvů a chemotypů je mnoho, proto jsem pro vás ve spolupráci s Petrou Ratajc Ph.D. (Slovinsko) připravila další překlad článku z blogu The PhytoVolatilome.
Na slovíčko s certifikovanou aromaterapeutkou
V době internetu není problém dostupnost informací, problémem je jejich kvalita.
Zlepšete své vonné kompozice pomocí meditace nad vůní.
Aromaterapie pro úlevu od stresu
Nejde jen o kvalitu. Jako spotřebitel jste odpovědni za váš výběr.
Jak staronová teorie čichu otřásla základy myšlení a vzbudila zájem vědců
V poradně odborníka časopisu BYLINKY REVUE 5/2017 jsem odpovídala na otázky týkající se kvality éterických olejů.
Pro inspiraci. Pro lehkost bytí. Buďte blíž sobě ale i druhým.
Seznamte se s rostlinnými těkavými látkami.