„Člověk je schopen rozlišit až jeden bilion…
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Váš košík je prázdný
Helichrysum italicum známé též jako slaměnka je aromatická vytrvalá bylina z čeledi Asteraceae (hvězdnicovité). Rostlina pochází ze Středomoří. Jedná se o stříbřite zbarvený polokeř, který je přizpůsobený přežít i s malým množstvím tekuté vody. Dorůstá do výšky od třiceti až sedmdesáti centimetrů. Listy jsou šedavé a plstnaté. Kvete od května do srpna. Zářivé květy vytvářejí okoličnaté hrozny. Helichrysum se daří v suchých, skalnatých oblastech v ohromující škále nadmořských výšek, od hladiny moře až po více než 2 000 metrů.
Název helichrysum pochází z řeckého helios (slunce) a krysos (zlato), což odkazuje na slunečně žluté květy. Ve střední Sardinii se květy krmí bourec morušový, aby se z nich získalo přirozeně žluté hedvábí, které se používá při výrobě tradičních oděvů. Starověcí Řekové a Římané prý zdobili sochy bohů.
Rostlina má dlouhou historii používání v tradiční lidové medicíně k rovnováze dýchacího systému, zažívání a hojení ran. Olejový macerát z olivového oleje a helichrysa se používal lokálně na popáleniny. Všechna významná lékařská pojednání řecko-římské tradice se zabývají helichrysem a zmiňují jeho použití pro zdraví kloubů a dýchacích cest. Theofrastus považoval helichrysum za rostlinu, která harmonizuje mysl, údajně kvůli jejímu používání při rituálech.
Éterický olej helichrysum podporuje normální funkci kůže, dýchacího, oběhového a svalového systému. Posiluje dýchací cesty při nachladnutí. Může ulevit při kašli.
Příznivě působí na psychiku, ulevuje od nervového napětí. Zklidňuje mysl a emoce při pocitech hněvu, strachu a smutku. Pečuje o duševní zdraví. Může pomoci se vyrovnat s traumaty při ztrátě blízké osoby. Používá se při neschopnosti překonat nepřízeň osudu. Jako nervové toniku snižuje rozrušení.
Používá se jako ingredience v kosmetice pro péči o všechny typy pleti zejména pro problematickou se sklonem k akné a ekzémům. Zklidňuje pokožku se sklonem k zarudnutí. Regeneruje zralou pleť se sklonem k vráskám. Éterický olej je známý jako přísada v pomádech na rty na opary. Své uplatnění nachází jako složka v kosmetice pro péči o zhojené jizvy po operacích, kožních úrazech a odřenínách.
Může pomoci při hematomech a hojení drobných oděrek nebo štípanců od hmyzu. V masážních směsích uvolňuje svaly po fyzické námaze.
Francie (Korsika)
Vypěstováno
100%
100%
Destilace
Kvetoucí nať
Střední
Bez konzervantů
Svěží, bylinné aroma s růžovými a kořeněnými podtóny jako kari, tabák a lékořice
Příznivých účinků éterického oleje lze dosáhnout inhalací nebo topickou aplikací. Topické podání je vhodné pro ošetření kůže. Inhalace může být použita ke snížení úzkosti a stresu.
Připravte si inhalační tyčinku nebo použijte jako ingredienci pro kosmetický výrobek.
Éterický olej z helichrysum je známý jako aktivní přísada regeneračních krémů, balzámů, tělových a koupelových přípravků a mlék pro všechny typy pleti zvláště pro citlivou se sklonem k ekzémům, alergiím a akné.
Často se použivá v kosmetice určené proti stárnutí pleti.
Své uplatnění nachází jako ingredience při výrobě pleťové a tělové kosmetiky pro podrážděnou pokožku a pleť se sklonem k zarudnutí.
Éterický olej harmonizuje psychiku. Pomáhá zklidnit, zmírnit výkyvy nálad, podrážděnost a úzkost.
V těžkých obdobích pomáhá rozptýlit pocity smutku.
Je také vítanou podporou při stresu.
Při podráždění dolních a horních cest dýchacích použijte inhalační tyčinku nebo si vytvořte nosní olej.
ÉO heřmánek modrý tansy, ÉO heřmánek modrý, ÉO levandule, ÉO cist, ÉO eukalyptus globulus, ÉO eukalyptus radiata, ÉO šalvěj muškátová, ÉO ravintsara, ÉO geranium růžové, ÉO geranium bourbon, ÉO pomeranč sladký, ÉO pomeranč krvavý, ÉO bergamot, ÉO tea tree, ÉO ravintsara, ÉO rozmarýn verbenon, Éo řebříček, ÉO mrkvové semeno
Skladujte éterické oleje mimo dosah dětí v temnu, suchu a chladu při konstantní teplotě od 5°C do 15°C.
Éterické oleje jsou neobyčejně citlivé na teplo, které může výrazně zvýšit kontaminaci alergeny. Po zakoupení doporučujeme éterické oleje uchovávat nejlépe v chladničce odděleně od potravin.
Trvanlivost je vyznačena na etiketě. K zachování trvanlivosti nikdy neponechávejte výrobky trvale na denním světle a po použití je nezapomeňte uzavřít.
Čtyřicet pět složek tvoří až 94% procet éterického oleje. Mezi hlavní složky patří nerylacetát podporovaný monoterpeny jako je α-pinen, seskviterpenoly jako je ar-kurkumen, eudesmol a y-kurkumenu a diony též známé jako diketony.
Biochemický profil
Monoterpeny 20%
Monoterpenoly 6%
Aldehydy 1%
Seskviterpeny 16%
Seskviterpenoly 2%
Estery 35%
Ostatní 20%
Detailní rozbor biochemického složení naleznete v souborech ke stažení.
Éterické oleje jsou těkavé aromatické látky s jedinečnými vlastnostmi. Stejně jako u jiných koncentrovaných výrobků, i zde je důležité si přečíst a dodržovat všechna písemná doporučení předtím, než je začnete aplikovat. Chraňte oči. Neužívejte vnitřně. Dodržujte bezpečné dávkování, nepoužívejte neředěné éterické oleje na pokožku. Řeďte éterické oleje v adekvátních nosičích jako jsou např. rostlinné oleje či alkohol.
Plné znění bezpečnostního listu naleznete v souborech ke stažení.
Aroma ateliér tip: Pro bezpečné použití éterických olejů a absolue vám doporučujeme knihu Essential Oil safety (Bezpečnost ÉO), jejímiž autory jsou R. Tisseran a R. Young. Doporučejeme pravidelně kontrolovat informace Mezinárodní asociace pro vůně (IFRA).
Bezpečnost při použití a kontraindikace: Netoxický, nedráždivý. Jedná se o bezpečný EO v případě správného dávkování.
Hodnotilo 2 uživatelů
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
upozorňuje etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Éterické oleje jsou známé pro své jedinečné vlastnosti. Pokud éterické oleje aplikujete s ohledem na bezpečnost, je aromaterapie jednoduchým a jemným způsobem, jak podpořit své zdraví a krásu.
Nepřesností týkající se botanických názvů a chemotypů je mnoho, proto jsem pro vás ve spolupráci s Petrou Ratajc Ph.D. (Slovinsko) připravila další překlad článku z blogu The PhytoVolatilome.
Na slovíčko s certifikovanou aromaterapeutkou
Anna Krutová, která vede praxi Aromaterapie Brno, si oblíbila esenciální oleje zn. Florihana. Děkuji za článek plný vůní a tímto vás zvu ke čtení.
V době internetu není problém dostupnost informací, problémem je jejich kvalita.
Nejde jen o kvalitu. Jako spotřebitel jste odpovědni za váš výběr.
Recenze: Workshop Tvorba botanické vůně
Inspirujte se receptem od mezinárodně renomované aromaterapeutky Andrey Butje.
Seznamte se s rostlinnými těkavými látkami.
V poradně odborníka časopisu BYLINKY REVUE 5/2017 jsem odpovídala na otázky týkající se kvality éterických olejů.
Pro inspiraci. Pro lehkost bytí. Buďte blíž sobě ale i druhým.
Kromě informací o aktivitě éterických olejů naleznete v článku recept na sanitární roztok a inhalační tyčinku.
Vyzkoušejte jednoduchý recept
Rozhovor o tom, jak se tvořil voňavý projekt pro PBG studio.
Rozhovor s doktorkou biologie ze Slovinska nejen o hydrolátech a éterických olejích.
Zážitková exkurze do světa éterických olejů a hydrolátů.
Poslechněte si vyprávění, ochutnejte levandulový med a vyrobte si svoji vůni.16.5.2019 Praha