„Člověk je schopen rozlišit až jeden bilion…
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Váš košík je prázdný
Borovice přímořská, známá jako borovice hvězdovitá, je stálezelený jehličnatý strom. Vyskytuje v oblasti pobřeží Středozemního moře a Atlantského oceánu a dorůstá do výšky až 30 metrů. Borovice oslňuje plochou a širokou korunou. Má zakřivený kmen se světle šedou borkou, která postupem doby tmavne do černo červené barvy.
Díky větvím, které vytvářejí mezi sebou velký prostor, působí koruna borovice volným a majestátním dojmem. Žluté až tmavě zelené jehlice jsou dlouhé až 23 cm. Zajímavostí je, že šištice po svém vysemenění zůstávají na stromu obvykle ještě několik let. V tradičním lidovém léčitelství je strom ceněn pro své účinky na dýchací systém. Ve Francii se borovice přímořská využívá ve stavebním a papírenském průmyslu.
Éterický olej z borovice přímořské působí antisepticky. Pomáhá udržovat zdravou funkci dýchacího systému a pohybového aparátu.
Je prospěšný pro uvolnění dýchacích cest při nachladnutí. Podporuje vykašlávání. Používá se po období nadprodukce hlenu. Je ideální olej do difuzéru stejně jako pro masáže hrudníku.
Příznivě působí na psychiku. Podporuje vitalitu v mysli, kterou osvobozuje od těžkých myšlenek. Energizující aroma éterického oleje posiluje při únavě a cekovém vyčerpání organismu.
Zmírňuje nervové napětí a podrážděnost. Snižuje strach, úzkost a pocity sebeobviňování. Přináší sebedůvěru, odvahu a vůli. Vyrovnává emoce při stresu. Pročišťuje, regeneruje a zlepšuje náladu. Rozptyluje sklíčenost. Napomáhá koncentraci při učení i při cestě autem.
Éterický olej nachází své uplatnění jako ingredience v řadě kosmetických produktů jako jsou koupelové oleje, tělové oleje, balzámy, másla, šampony, kondicionery, peelingy a saunové směsi.
V péči o pleť je zvláště vhodný pro mastnou a problematickou pokožku. Příznivě působí na svalový systém. Používá se jako součást masážních olejů pro ztuhlé svaly, namáhané klouby a zmírnění křečí. Je vhodnou ingrediencí pro čistící prostředky pro úklid domácnosti a výrobků odpuzující komáry a hmyz. Dezodorizuje.
Portugalsko
Divoce rostoucí
100%
100%
Destilace
Jehličí
Horní
Bez konzervantů
Čerstvé, dřevité aroma s kořeněnými podtóny
Přírodní aroma.
Připravte si inhalační tyčinku, použijte v difuzéru nebo jako ingredienci pro kosmetický výrobek.
Éterický olej je známý jako aktivní přísada regeneračních krémů, balzámů, deodorantů, masážních, tělových, koupelových olejů, šampónů, kondicionérů, deodorantů, mlék a panské kosmetice (vody po holení).
Používá se jako součást v osvěžovačích vzduchu.
Éterický olej pomáhá při celkové únavě a přispívá k celkové odolnosti.
Posiluje vitalitu při vyčerpání ze stresu, podporuje soustředěnost.
Projasňuje mysl. Dodává odvahu a vůli k uskutečnění projektů.
Podporuje normální funkci dýchací soustavy, napomáhá vykašlávání a uvolnění dýchacích cest.
Přidejte spolu s dalšími oleji požadovaný počet kapek do keramického difuzéru nebo použijte v nebulizéru.
Éterický olej nevoní komárům a jinému obtížnému hmyzu, připravte si sprej před procházkou do přírody.
Při vytváření směsí a produktů s oleji náchylnými k oxidaci můžete přidat do receptu antioxidant vitamín E (tokoferol). Velmi kvalitní vitamín E vám nabízíme v kategorii Rostlinné oleje - kosmetické ingredience.
ÉO levandule (všechny druhy), ÉO geránium růžové, ÉO geranium bourbon, ÉO citrón, ÉO pomeranč sladký, ÉO mandarinka červená, ÉO grapefruit bílý, ÉO bergamot, ÉO kardamom, ÉO cypřiš, ÉO šalvěj muškátová, ÉO eukalyptus globulus, ÉO eukalyptus globulus, ÉO eukalyptus radiata, ÉO eukalyptus smithii, ÉO ravintsa, ÉO kadidlo, ÉO smrk černý, ÉO smrk obecný, ÉO jedle balzámová, ÉO jedle bělokorá, ÉO douglaska tisolistá, ÉO cedr atlaský, ÉO santalové dřevo, ÉO myrta zelená, ÉO myrta citronovonná, ÉO myrta červená, ÉO rozmarýn (všechny chemotypy), ÉO tymián (všechny chemotypy), ÉO manuka, ÉO niaouli, ÉO cist, ÉO heřmánek modrý, ÉO heřmánek římský, ÉO majoránka sladká, ÉO černý pepř, ÉO zázvor, ÉO niaouli, ÉO kozlík lékařský, ÉO ylang ylang
Skladujte éterické oleje mimo dosah dětí v temnu, suchu a chladu při konstantní teplotě od 5°C do 10°C.
Éterické oleje jsou neobyčejně citlivé na teplo, které může výrazně zvýšit kontaminaci alergeny. Po zakoupení doporučujeme éterické oleje uchovávat nejlépe v chladničce odděleně od potravin.
Trvanlivost je vyznačena na etiketě. K zachování trvanlivosti nikdy neponechávejte výrobky trvale na denním světle a po použití je nezapomeňte uzavřít.
Nabízíme vám vysoce kvalitní produkt, který je kontrolovaný v laboratoři na každém kroku jeho výroby.
Biochemický profil
Monoterpeny 75%
Monoterpenoly 1%
Seskviterpeny 20%
Seskviterpenoly 1%
Estery 2%
Ostatní 1%
Detailní rozbor biochemického složení naleznete v souborech ke stažení.
Éterické oleje jsou těkavé aromatické látky s jedinečnými vlastnostmi. Stejně jako u jiných koncentrovaných výrobků, i zde je důležité si přečíst a dodržovat všechna písemná doporučení předtím, než je začnete aplikovat. Chraňte oči. Neužívejte vnitřně. Dodržujte bezpečné dávkování, nepoužívejte neředěné éterické oleje na pokožku. Řeďte éterické oleje v adekvátních nosičích jako jsou např. rostlinné oleje či alkohol.
Plné znění bezpečnostního listu naleznete v souborech ke stažení.
Aroma ateliér tip: Pro bezpečné použití éterických olejů a absolue vám doporučujeme knihu Essential Oil safety (Bezpečnost ÉO), jejímiž autory jsou R. Tisseran a R. Young. Doporučejeme pravidelně kontrolovat informace Mezinárodní asociace pro vůně (IFRA).
Bezpečnost při použití a kontraindikace: Zoxidovaný olej může způsobit přecitlivělost pokožky.
Hodnotil 1 uživatel
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
upozorňuje etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Éterické oleje jsou známé pro své jedinečné vlastnosti. Pokud éterické oleje aplikujete s ohledem na bezpečnost, je aromaterapie jednoduchým a jemným způsobem, jak podpořit své zdraví a krásu.
Nepřesností týkající se botanických názvů a chemotypů je mnoho, proto jsem pro vás ve spolupráci s Petrou Ratajc Ph.D. (Slovinsko) připravila další překlad článku z blogu The PhytoVolatilome.
Anna Krutová, která vede praxi Aromaterapie Brno, si oblíbila esenciální oleje zn. Florihana. Děkuji za článek plný vůní a tímto vás zvu ke čtení.
V době internetu není problém dostupnost informací, problémem je jejich kvalita.
Zlepšete své vonné kompozice pomocí meditace nad vůní.
Nejde jen o kvalitu. Jako spotřebitel jste odpovědni za váš výběr.
V poradně odborníka časopisu BYLINKY REVUE 5/2017 jsem odpovídala na otázky týkající se kvality éterických olejů.
Kromě informací o aktivitě éterických olejů naleznete v článku recept na sanitární roztok a inhalační tyčinku.
Seznamte se s rostlinnými těkavými látkami.