„Člověk je schopen rozlišit až jeden bilion…
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Váš košík je prázdný
Čeleď Magnoliaceae (šácholanovité) se skládá asi z 12 rodů a okolo 220 druhů. Český název šácholan je odvozen od staročeského názvu pro šišku „šách“. Pro své voňavé květy jsou v rozsáhlém rodu Michelia zvláště ceněny dva druhy M. champaca a M. alba též známá jako champaca bílá. Šácholan bílý (magnolie) je stále zelený strom, který dorůstá do výšky až 30 metrů. Běžně roste v jihovýchodní Asii a v tropických oblastech východní Asie, jeho původní domovinou je mírné pásmo podhůří Himaláje. Vyniká silně aromatickými květy, ze kterých se v Číně připravují nápoje. V tradiční čínské medicíně se květy používají pro zmírnění kašle. V Indonésii jsou součástí dekorací chrámů a věnců, které nevěsty nosí při svatebním obřadu.
Éterický olej magnolie je ideální pro aromaterapeutické směsi, které podporují normální funkci dýchacího systému a příznivě působí na psychiku. Pomáhá zlepšit náladu, zklidnit, snížit nervové napětí, odbourat stres, podpořit sebedůvěru a kreativitu. Uvolňuje mysl i tělo. Je široce používán v přírodních parfémech, kterým dodává svěží exotický květinový tón se zeleným charakterem v srdci. Jako ingredience nachází své uplatnění v kosmetických produktech v péči o pleť se sklonem k akné.
Čína
Vypěstováno
100%
Destilace
Květy
Střední
Bez konzervantů
Svěží, bohatá, mírně sladká, květinová se zelenými, medovými a ovocnými podtóny
Přírodní aroma. Využijte jako ingredienci pro botanický parfém nebo kosmetický výrobek.
Éterický olej z květů magnolie bílé je známý jako aktivní přísada regeneračních krémů, masek, balzámů, sprchových gelů, vlasové kosmetiky, tělových a koupelových olejů, pleťových a tělových mlék pro smíšenou pokožku a pleť se sklonem k akné.
Používá se jako složka v kosmetických produktech s antibakteriální a protiplísňovou aktivitou.
Tvoří srdce parfémů.
Orientálním a květinovým vůním dodává zvláštní zelený charakter a medový tón.
Éterický olej harmonizuje psychiku. Pomáhá zklidnit, zmírnit nervové napětí, podrážděnost, úzkost a odbourat stres. Podporuje tvořivost. Přináší sebedůvěru, rozhodnost a pevnost v nelehkých životních situacích.
Pro podporu normální funkce dýchacího systému a příjemnou atmosféru použijte v difuzéru nebo si připravte inhalační tyčinku.
ÉO citrón, ÉO grapefruit, ÉO bergamot, ÉO vetiver, ÉO pačuli, ÉO pomeranč sladký, ÉO mandarinka červená, ÉO ylang ylang extra, ÉO ylang ylang komplet, absolue pomerančové květy, jasmín absolue, jasmín sambac absolue, absolue růže stolistá, absolue růže damašská, ÉO geranium, ÉO cedrové dřevo, ÉO santal pacifický, ÉO koriandr, ÉO neroli, vanilka oleoresin, ÉO petitgrain, ÉO šalvěj muškátová, ÉO myrta citrónová
Skladujte éterické oleje mimo dosah dětí v temnu, suchu a chladu při konstantní teplotě od 5°C do 15°C.
Éterické oleje jsou neobyčejně citlivé na teplo, které může výrazně zvýšit kontaminaci alergeny. Po zakoupení doporučujeme éterické oleje uchovávat nejlépe v chladničce odděleně od potravin.
Trvanlivost je vyznačena na etiketě. K zachování trvanlivosti nikdy neponechávejte výrobky trvale na denním světle a po použití je nezapomeňte uzavřít.
Hlavní složkou éterického oleje je monoterpenol linalol.
Biochemický profil
Monoterpeny 7%
Monoterpenoly 65%
Seskviterpeny 20%
Seskviterpenoly 1%
Estery 5%
Ostatní 2%
Detailní rozbor biochemického složení naleznete v souborech ke stažení.
Éterické oleje jsou těkavé aromatické látky s jedinečnými vlastnostmi. Stejně jako u jiných koncentrovaných výrobků, i zde je důležité si přečíst a dodržovat všechna písemná doporučení předtím, než je začnete aplikovat. Chraňte oči. Neužívejte vnitřně. Dodržujte bezpečné dávkování, nepoužívejte neředěné éterické oleje na pokožku. Řeďte éterické oleje v adekvátních nosičích jako jsou např. rostlinné oleje či alkohol.
Plné znění bezpečnostního listu naleznete v souborech ke stažení.
Aroma ateliér tip: Pro bezpečné použití éterických olejů a absolue vám doporučujeme knihu Essential Oil safety (Bezpečnost ÉO), jejímiž autory jsou R. Tisserand a R. Young. Doporučujeme vám pravidelně kontrolovat informace mezinárodní asociace pro vůně (IFRA).
Bezpečnost při použití a kontraindikace: nejsou známy žádné informace týkající se bezpečnosti a kontraindikací (Tisserand a Young, 2014). Vzhledem k intenzivní vůni používejte v malých v množstvích v případě použití na pokožku.
Hodnotilo 0 uživatelů
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
upozorňuje etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Éterické oleje jsou známé pro své jedinečné vlastnosti. Pokud éterické oleje aplikujete s ohledem na bezpečnost, je aromaterapie jednoduchým a jemným způsobem, jak podpořit své zdraví a krásu.
Nepřesností týkající se botanických názvů a chemotypů je mnoho, proto jsem pro vás ve spolupráci s Petrou Ratajc Ph.D. (Slovinsko) připravila další překlad článku z blogu The PhytoVolatilome.
Anna Krutová, která vede praxi Aromaterapie Brno, si oblíbila esenciální oleje zn. Florihana. Děkuji za článek plný vůní a tímto vás zvu ke čtení.
V době internetu není problém dostupnost informací, problémem je jejich kvalita.
Zlepšete své vonné kompozice pomocí meditace nad vůní.
V poradně odborníka časopisu BYLINKY REVUE 5/2017 jsem odpovídala na otázky týkající se kvality éterických olejů.
Seznamte se s rostlinnými těkavými látkami.