„Člověk je schopen rozlišit až jeden bilion…
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Váš košík je prázdný
Citroník limonový (Citrus limon) zřejmě vznikl křížením cedrátu (Citrus medica) a pomerančovníku hořkého (Citrus aurantium). Jeho původní domovinou je pravděpodobně jihovýchodní Asie. Tento stálezelený subtropický strom se dnes pěstuje v mnoha kultivarech po celém světě. V Evropě je rozšířen hlavně ve Středozemí.
Éterický olej Petitgrain (citronové listí) je ideální pro aromaterapeutické směsi, které podporují normální funkci svalového systému. Uvolňuje napětí svalů, zvláště pokud je příčinou nervozita. Harmonizuje nervový systém a srdeční činnost. Příznivě působí na psychiku. Vyrovnává výkyvy nálad.
Přináší pozitivní náladu a radost. Snižuje nervové napětí. Zklidňuje při stresu a úzkosti. Má tonizující účinek na pokožku, používá se v kosmetických přípravcích pro mastnou pleť, vlasy a problematickou pokožku. Dodává osvěžení a lehkost těžkým květinovým parfémům. Je zajímavým doplněním petitgrainu z pomerančového listí v kolínských vodách. Jako kosmetická ingredience nachází své uplatnění v přírodních deodorantech.
Itálie
Vypěstováno
100%
Destilace
Listy
Horní - střední
Bez konzervantů
Svěže zelená vůně s lehce dřevitými a květinovými podtóny
Využijte jako ingredienci pro botanický parfém nebo kosmetický výrobek.
Éterický olej je známý jako aktivní přísada regeneračních a masážních krémů, balzámů, tělových a koupelových olejů, pleťových a tělových mlék pro zralou, smíšenou, mastnou pokožku a pleť se sklonem k akné. Deodoruje, osvěžuje.
Je známý jako součást masážních a regeneračních olejů.
Používá se jako složka v kosmetických produktech určených pro čistění, tonizaci, revitalizaci pleti se sklonem k zánětům.
Éterický olej významně harmonizuje psychiku. Pomáhá zklidnit, zmírnit nervové napětí, podrážděnost, úzkost a odbourat stres.
Tonizuje a usnadňuje trávení.
Vytváří horní tón v květinových a orientálních parfémech. Své uplatnění nalezne i v kolínských vodách.
Pro podporu normální funkce dýchacího systému a příjemnou atmosféru použijte v difuzéru nebo si připravte inhalační tyčinku.
Aromaterapie: ÉO šalvěj muškátová, ÉO geranium růžové, ÉO geranium bourbon, ÉO levandule úzkolistá, ÉO mandarinka, ÉO limetka, absolue jasmín, absolue jasmín sambac, ÉO levandule úzkolistá, ÉO mandarinka červená, ÉO citrón, ÉO grapefruit, ÉO vetiver, ÉO pačuli, ÉO petitgrain (pomerančové listí), ÉO pomeranč sladký, ÉO neroli, absoule pomerančový květ, absolue růže stolistá, absolue růže damašská, ÉO ylang ylang extra, ÉO ylang ylang komplet, ÉO santalové dřevo (santal pacifický), ÉO jedle bělokorá, ÉO smrk černý, ÉO smrk obecný, ÉO borovice přímořská
Botanické parfémy: Skvěle doplňuje citrusové akordy v květinových vůních s absolue z jasmínu, jasmínu sambac, růže damašské, růže stolisté, pomerančového květu a osmanthusu. Dobře se snoubí v kořeněných akordech s koriandrem, kardamom a zázvorem. Výborně se kombinuje s většinou éterických olejů z citrusů, zejména s citronem, limetkou a grapefruitem. Zajímavostí je propojení s petitgrain (pomerančové listí) v kolínské vodě.
Skladujte éterické oleje mimo dosah dětí v temnu, suchu a chladu při konstantní teplotě od 5°C do 10°C. Éterické oleje jsou neobyčejně citlivé na teplo, které může výrazně zvýšit kontaminaci alergeny. Po zakoupení doporučujeme éterické oleje uchovávat nejlépe v chladničce odděleně od potravin.
Trvanlivost je vyznačena na etiketě. K zachování trvanlivosti nikdy neponechávejte výrobky trvale na denním světle a po použití je nezapomeňte uzavřít.
Éterický olej je v souladu s normou AFNOR NF ISO.
Obsahuje d-Limonen, Citral, Beta-Pinen, Geranyl - acetát, Nerol, Myrcene, Linalool, Geraniol, Alfa-pinen, delta- 3-Karen, Citronellal.
Analytický certifikát naleznete v souborech ke stažení.
Éterické oleje jsou těkavé aromatické látky s jedinečnými vlastnostmi. Stejně jako u jiných koncentrovaných výrobků, i zde je důležité si přečíst a dodržovat všechna písemná doporučení předtím, než je začnete aplikovat. Chraňte oči. Neužívejte vnitřně. Dodržujte bezpečné dávkování, nepoužívejte neředěné éterické oleje na pokožku. Řeďte éterické oleje v adekvátních nosičích jako jsou např. rostlinné oleje či alkohol.
Plné znění bezpečnostního listu naleznete v souborech ke stažení.
Aroma ateliér tip: Pro bezpečné použití éterických olejů a absolue vám doporučujeme knihu Essential Oil safety (Bezpečnost ÉO), jejímiž autory jsou R. Tisserand a R. Young. Doporučujeme vám pravidelně kontrolovat informace mezinárodní asociace pro vůně (IFRA).
Bezpečnost při použití a kontraindikace: Nebezpečí interakce s léky, teratogenita, senzibilizace (nízké riziko).Nepoužívejte na hypersensitivní, poškozenou nebo nemocnou pokožku a u dětí do dvou let věku. Nepřekračujte maximální dermální dávku. Neužívejte spolu s léky na diabetes a léky metabolizované CYP2B6, těhotenství (Tisserand a Young, 2014).
Hodnotilo 0 uživatelů
říká etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
upozorňuje etolog doc. Mgr. Jan Havlíček, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.
Éterické oleje jsou známé pro své jedinečné vlastnosti. Pokud éterické oleje aplikujete s ohledem na bezpečnost, je aromaterapie jednoduchým a jemným způsobem, jak podpořit své zdraví a krásu.
Nepřesností týkající se botanických názvů a chemotypů je mnoho, proto jsem pro vás ve spolupráci s Petrou Ratajc Ph.D. (Slovinsko) připravila další překlad článku z blogu The PhytoVolatilome.
V době internetu není problém dostupnost informací, problémem je jejich kvalita.
Zlepšete své vonné kompozice pomocí meditace nad vůní.
V poradně odborníka časopisu BYLINKY REVUE 5/2017 jsem odpovídala na otázky týkající se kvality éterických olejů.
Seznamte se s rostlinnými těkavými látkami.