Japonské umění koupele

Japonské umění koupele

 

Váš průvodce japonskými koupelemi

Kurz Aromaterapie a japonský rituál krásy je to nejlepší z japonské krásy a životního stylu prostřednictvím pečlivého výběru středoevropanky pro váš šťastnější a voňavější život.

Workshop jsem vytvořila proto, abych vás seznámila s aromaterapií, botanickými parfémy, konjac houbičkou a shinrin-yoku. Naučíte se jednoduché kosmetické rituály včetně přípravy speciálního pleťového oleje s 24 karátovým zlatem. Jako bonus si vytvoříte koupelovou sůl pro očisťující rituál yuzuburo. Koupel neodmyslitelně patří k japonskému rituálu očisty těla mysli. Miluji japonské umění koupele. Záliba v teplých přírodních jezírkách proměnila obyčejné koupání v Japonsku v kulturní a společenský fenomén. 

Tak ať se vám hezky čte povídání o koupeli,

Kateřina,

- aromaterapeutka a parfumérka

 

 

Víte, že v Japonsku musíte být před vstupem do lázně čistí?

Koupel, ať už veřejná nebo soukromá, je totiž považována za činnost očisty mysli. Jedná se o aktivní meditaci, při níž se zbavíte starostí, načerpáte energii, znovu nabudete sílu a začnete se lépe soustředit. Logicky proto nesmí být voda ve vaně, která přináší zklidnění mysli, znečištěná.

Tato tradice, stará 2000 let, má svůj původ v buddhistickém náboženství a v mnoha horkých pramenech, které se na tomto sopečném souostroví nacházejí. V šestém století byly chrámy prvními místy, kde se tyto přírodní horké prameny a pára využívaly k očistě těla a mysli.

Bez nadsázky lze říci, že se jedná o umění života, které překonalo staletí.

Praktikuje se na vyhrazených místech a je doprovázeno specifickými pravidly a předměty. Prvním pravidlem je být čistý, než se ponoříte do vody. Pro Japonce má akt odstranění všech stop potu a špíny z těla také účinek očisty mysli.

 

A jaké jsou tři typy japonských koupelí?

Onsen

Onsen je japonský výraz pro přírodní horké prameny přirozeně vyhřívané sopečnou půdou (39° až 42°). V blízkosti se můžete ubytovat v tradičním japonském hostinci nazývaném rjokan. V pokojích naleznete podlahy pokryté rohožemi tatami.

 

Sentô

Veřejné lázně, kde se lidé scházejí s přáteli a sousedy, aby si odpočinuli, setkali se a meditovali.

 

Furô

Individuální vana, do které se vstupuje čistý, aby voda mohla sloužit celé rodině. Po usednutí na malou stoličku a opláchnutí se ponoříte do vany. Po koupeli se na horní část vany zakryje srolovatelný poklopem, který udržuje teplo pro dalšího člena domácnosti. Teprve poté, co se vykoupou všichni - včetně nočních hostů - se voda vypustí.

 

 

Víte, že existuje kniha o japonských koupelích?

Jmenuje se The way of japanese bath a je zážitkem sama o sobě, protože je plná nádherných fotografií. Autor/fotograf Mark Edward Harris zažil své první japonské horké prameny v Beppu, městě často zahaleném do vodní páry na jižním ostrově Kjúšú, které mě počátkem 90. let minulého století proměnilo ve furoaholika (koupelového alkoholika). Tato oceněná kniha je oslavou japonského horkého pramene.

 

 

Z úvodu: V Japonsku se sice odehrávají ničivé sopečné erupce, tsunami a zemětřesení (deset procent světové sopečné činnosti se odehrává právě v Japonsku), ale zároveň 126 milionům obyvatel ostrovního státu na ohnivém kruhu poskytují velmi jedinečný způsob života. Odhaduje se, že 100 milionů lidí se každoročně ubytuje v rjókanech -  hotelech v japonském stylu, často proto, aby unikli extrémní hustotě obyvatelstva, která vyvolává stres.

Dvacet tisíc termálních horkých pramenů, které vyvěrají ze země, se stalo mekkou, kde se koupe nejen tělo, ale i duše. Noboribetsu, na ostrově Hokkaidó, je jedním z nejoblíbenějších onsenových měst díky rozmanitosti vod s léčivými účinky, přesto je většina vod klasifikována jako prosté termální a většina návštěvníků onsenů sem přijíždí za prostou relaxací. Lidé často po dobu návštěvy odkládají městské oblečení a procházejí se ulicemi těchto onsenových měst oblečeni do jukaty - koupacího oděvu (yu) (kata). Lidé nejsou jedinými tvory, kteří využívají onsenů.

 

 

Sněžné opice (japonští makakové) jsou pravidelnými návštěvníky Jigokudani v národním parku Joshinetsu Plateau v severovýchodní prefektuře Nagano.

 

Jak se japonská lázeň praktikuje?

 

Každý večer, dvě hodiny před spaním, si dopřejte chvilku pro sebe, chvilku sami se sebou. Nejprve se svlékněte, a to jak z oblečení, tak ze svých starostí, a poté se důkladně umyjte a opláchněte pomocí mýdla a peelingových ručníků. Doporučuji vyzkoušet peelingový ručník z washi papíru. V Japonsku k tomu účelu mají  tkvz. „lázeňské předsíně“ s dřevěnými umyvadly z hinoki známého též jako japonský cypřiš. Teprve po dokončení této očisty může začít relaxace v horké vodě. Pro posílení obranyschopnosti organismu je ideální desetiminutová koupel o teplotě kolem 39 °C. Vodu lze obohatit o očistnou koupelovou sůl, která má četné blahodárné účinky na pokožku, svaly a klouby.

Na kurzu Aromaterapie a japonský rituál krásy vám prozradím třeba to, kde v Evropě naleznete termální jezero obklopené stoletými cedry.

Pokud si myslíte, že kurz, kde se můžete inspirovat japonskou estetikou a filozofií, ochutnat japonské speciality a vyrobit si pleťový olej s 24 karátovým zlatem z japonské řemeslné dílny JE PRO VÁS, přihlaste se na kurz 02.11.2024 v Brně zde.

 

 

Foto

Zuzana Bönisch

Roméo A. pro Unsplash

 

Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty