Rostlinné oleje v péči o pleť - 1. část

Rostlinné oleje v péči o pleť - 1. část

 

Probuďte vaši pleť s rostlinnými oleji

 

Jedním z nejčtenějších článků na blogu je povídání o hydrolátech v péči o pleť. Připravila jsem pro vás podobný článek, tentokrát o rostlinných olejích. Psala jsem jej pro začátečníky a mírně pokročilé. Vzhledem k množství informací jsem jej rozdělila do dvou částí.

V první části získáte představu o tom, co jsou rostlinné oleje, jak se získávají, jak se skladují, co umí a jak se orientovat v nabídce rostlinných olejů. V druhé části článku se seznámíte se základy jejich biochemického složení.

Pro vaši lepší orientaci jsou informace připraveny v rozbalovacích kartách. Sami si rychle můžete najít téma, které vás nejvíce zajímá.

Tak ať se vám hezky čte o rostlinných olejích. 

— Kateřina Kloudová
certifikovaná aromaterapeutka a parfumérka

Rostlinné oleje lze charakterizovat jako směsi lipidů, které jsou z 98 až 99% tvořeny triglyceridy.

Složení rostlinných olejů určuje jejich fyzikální vlastnosti, strukturu stejně jako jejich přínos v péči pleť.

Kromě triglyceridů mají důležitý vliv na aktivitu rostlinného oleje další průvodní látky jako jsou fytosteroly, skvalen, vosky, karotenoidy, lecitin, uhlovodíky a vitamíny rozpustné v tucích. Tyto látky nejsou hydrolyzovatelné a označují se jako nezmýdelnitelný podíl.

Vyjádřeno chemickou terminologií triglyceridy jsou estery glycerolu s mastnými kyselinami se středním nebo dlouhým řetězcem.

Rostlinné oleje se skládají zejména z mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin a proto jsou při pokojové teplotě obvykle tekuté na rozdíl od rostlinných másel, které jsou tvořeny především nasycenými mastnými kyselinami a díky tomu jsou rostlinná másla tuhá nebo polotuhá při pokokojové teplotě a rozpouští se při nanášení na tělo.

Rostlinné oleje jsou komplexní bioaktivní látky bohaté na různé lipidové sloučeniny.

Jedná se o unikátní kosmetické ingredience vhodné pro rozmanité použití v péči o pleť.

Ačkoli jejich chemické složení bylo podrobně prozkoumáno, podobně jako u éterických olejů je poměrně málo známo o mechanismu jejich působení na buněčné úrovni po aplikování na pokožku.

Je velmi obtížné vyhodnotit vliv rostlinných olejů na pokožku, pokud jsou zakomponovány v kosmetickém výrobku. Mechanismus jejich působení nelze zobecnit, protože další složky v kosmetickém produktu ovlivňují celkový účinek. Při použití rostlinných olejů v péči o pleť se často vychází z empirických zkušeností.

Je třeba dalšího vědeckého výzkumu, důmyslnějších experimentálních metod pro objevení souvislostí mezi účinky rostlinných olejů a jejich biochemickým složením. 

V eshopu Aroma ateliéru naleznete plné znění bezpečnostního listu ke každému rostlinnému oleji v souborech ke stažení. Dle platné legislativy jsou rostlinné oleje klasifikovány jako látky, které nejsou nebezpečné.

Před první aplikací oleje se doporučuje test kožní snášenlivosti. Zvláštní pozornost je důležité věnovat alergiím, mezi nejznámější patří alergie na ořechy a obilniny.

Rostlinné oleje se získávají většinou ze semen nebo zralých plodů, méně často z dužiny nebo klíčků.

Mezi oleje získané ze semen například patří brutnákový, dýňový, konopný, lničkový, malinový, olej z černého kmínu, olej z černého rybízu, opunciový, ostružinový, pupalkový, rakytníkový, ricínový, sezamový, slunečnicový, světlicový, šípkový, tamanu a tsubaki (olej z kamélie japonské).

Mezi oleji, které jsou vyráběné z ořechů, naleznete lískový, makadamiový a para ořechový. Mezi oleji, které jsou vyráběné z jader, objevíte arganový, mandlový, meruňkový a hroznový. Z dužiny pochází avokádový, kokosový a konečně z plodů olivový olej. 

Rostlinné oleje se vyrábějí lisováním za studena, což umožňuje zachovat vlastnosti rostlin, vysoký obsah esenciálních mastných kyselin, vitamínů, fytosterolů a dalších látek. Kromě lisování za studena, lze rostlinné oleje lisovat za tepla, vyrábět za vyšších tlaků nebo je extrahovat pomocí selektivních rozpouštědel nebo pomocí metody CO2.

Pro péči o pokožku jsou nejvhodnější rostlinné oleje v bio kvalitě lisované za studena z prvního lisu získané z rostlinného materiálu pěstovaného v ekologickém zemědělství či z divokého sběru v panenské přírodě. První stupeň lisování je nejšetrnější metodou, k lisování dochází mechanicky a teplota nepřesahuje 35 °C, což je optimální pro zachování bioaktivních látek.

V péči o pokožku vynikají také rostlinné olejové maceráty. Macerace květů, kvetoucí natě nebo kořenů probíhá za studena v rostlinném oleji, obvykle se používá slunečnicový, olivový nebo sezamový olej nebo směs olejů. Vhodný pro maceraci je také kokosový olej frakcionovaný. Díky maceraci za studena přecházejí účinné rostlinné látky do oleje a neničí se jejich vlastnosti. 

Ale zpět k lisování za studena. To, že rostlinné oleje pocházejí z druhého nebo třetího lisu, neznamená, že by byly nekvalitní, stále se jedná o skvělé a významné oleje v péči o pleť.

Rostlinné oleje získané za studena se mohou dále zpracovávat, například dezodorizovat. Používat vybrané dezodorizované rostlinné oleje je žádoucí v případě použití v péči o pleť nebo tělové masáži. V případě, že je rostlinný olej certifikovaný bio, se nemusí uživatel obávat toho, že používá nekvalitní olej. Je zřejmé, že k dezodorizaci došlo šetrnou metodou ve vakuu, jinak by olej nezískal bio certifikaci.

Reálně se téměř nesetkáte s tím, že by se v kosmetické či masérské praxi používal nedezodorizovaný slunečnicový olej. Slunečnicový olej v raw kvalitě má svůj význam ale ve studené kuchyni.

Rostlinné oleje skladujte v temnu, suchu a chladu při konstantní teplotě od 5°C do 15°C. Rostlinné oleje jsou neobyčejně citlivé na teplo, světlo a vlhkost, které mohou výrazně zvýšit hodnotu peroxidového čísla a vést k rozkladu.

K zachování trvanlivosti nikdy neponechávejte výrobky trvale na denním světle a po použití je nezapomeňte uzavřít. Vezměte na vědomí, že některé oleje v chladu tuhnou.

Zvláště věnujte pozornost nestabilním rostlinným olejům s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin jako je kyselina linolová, α-linolenová nebo gama- linolenová. U každého rostlinného oleje v eshopu Aroma ateliéru naleznete jeho složení a doporučení na skladování. V druhé části článku zjistíte více informací o polynenasycených mastných kyselinách a rostlinných olejích, které jsou bohaté na kyselinu linolovou, alfa-linolenovou a gama-linolenovou.

Oxidační degradace nenasycených řetězců způsobuje přítomnost kyslíku, kovových iontů, vysokých teplot a ultrafialového záření. Pro zvýšení stability a ochranu před oxidací (žluknutím) je vhodné smíchat nestabilní rostlinné oleje s vitamínem E nebo jinými antioxidanty jako je například CO2 extrakt z rozmarýnu.

Rostlinné oleje v péči o pleť

Současný trend návratu k přírodě a bezvodné kosmetiky významně přispěl k popularitě rostlinných olejů, které se v péči o pleť používají po tisíce let.

 

 

Pečovat o pleť pomocí olejů může být prospěšné pro každou pokožku bez ohledu na typ, ať už se jedná o problematickou, podrážděnou pokožku nebo pleť se sklonem k zánětům.

Rostlinné oleje jsou cenným zdrojem biologicky aktivních látek, některé sami o sobě nádherně voní a při výrobě pleťového oleje tak není třeba jeho další parfemace.

Důležité je zvolit vhodnou směs olejů v poměru, který vyhovuje individuální potřebě vaší pleti, nápovědou by vám mělo být biochemické složení olejů.

Pozor na mýty, které o rostlinných olejích panují a mohou vás zmást v očekáváných účincích. V žádném případě rostlinné oleje neobsahují vitamíny rozpustné ve vodě, důležité enzymy, minerály, nemohou poskytovat účinnou ochranu v podobě vysokých UV faktorů a nelze mluvit ani o zázračných výživových vlastnostech olejů v péči o pleť. Na základě současné úrovně znalostí nelze tvrdit, že mají rostlinné oleje významné účinky v hlubších vrstvách stratum corneum (rohové vrstvy).

Co tedy vlastně rostlinné oleje umí?

Především pokožku účinně zvláčňují a tím nepřímo napomáhají zvlhčení pleti. Omezují transepidermální ztrátu vody. 

Nejdůležitější funkcí rostlinných olejů zůstává kromě jejich zvláčňujících vlastností také jejich ochranné vlastnosti v úzké souvislosti s hydro-lipidový pláštěm. Hydro-lipidový film působí jako ochranná bariéra kůže před vnějšími faktory a pomáhá pokožku udržovat pružnou, pevnou a hydratovanou.

Databáze CosIng

Informace o rostlinných olejích a dalších kosmetických složkách můžete prostudovat v databázi Evropské komise CosIng.

V databázi lze vyhledávat složky podle názvu INCI, čísla CAS nebo ES a najít funkci a omezení vztahující se ke konkrétní kosmetické složce.

Pro váš přehled naleznete u každého rostlinného oleje v eshopu Aroma ateliéru stručné informace o jejich vlastnostech, více zde.

Rozdělení olejů podle typu pleti naleznete zde

Při výběru rostliného oleje jsem vzala v úvahu znalosti ze zahraničního studia na Aromahead Institutu, své dlouholeté zkušenosti z praxe a práce pro kosmetické společnosti, historické použití olejů stejně jako moderní poznatky z výzkumu.

Při přípravě pleťového oleje je důležitý správný poměr ingrediencí v receptuře. Ráda vás na workshopu Aroma ateliéru naučím, jak si namíchat pleťový olej.

Na úvod je nutné zmínit, že pojem komedogenita ani její stupně nejsou legislativně definovány a žádné nařízení EU neukládá povinnost výrobci ani distributorovi uvádět stupeň komedogenity u svých výrobků nebo kosmetických ingrediencí.

Stupeň komedogenity informuje o schopnosti látky podporovat tvorbu komedonů neboli černých teček.

Příčin vzniku komedonů je několik. Nejčastějším důvodem tvoření komedonů je zanesení mazových žláz nečistotami nebo příčina může být dědičná v případě mastné pleti a pokožky se sklonem k rozšířeným pórům. Komedony mohou zhoršovat kožní onemocnění jako je seboroická dermatitida a akné.

Stupeň komedogenity se obvykle udává od nuly (nekomedogenní účinek) do čtyř (velmi silný komedogenní účinek).

O tom, že není systém jednotný svědčí fakt, že se můžete setkat také s pátým stupněm hodnocení a informace o stupni komedogenity se mohou lišit podle zdroje, ze kterého autor čerpá.

Pro vaši lepší orientaci naleznete u každého rostlinného oleje v eshopu Aroma ateliéru jejich stupeň komedogenity. Vycházela jsem z mého studia v zahraničí a profesionálních databází, ke kterým mám přístup. Při výběru rostlinného oleje je vhodné zvážit, zda je olej komedogenní či není, nicméně existuje více faktorů, které by měli vaše rozhodnutí ovlivnit.

Při míchání pleťového oleje je mnohem důležitější nejprve prostudovat biochemické složení rostlinného oleje. V olejové péči o pokožku byste měli vzít v úvahu především jedinečnost vaší pleti.

K druhé části článku o rostlinných olejích se dostanete tudy.

Reference:

Aromatherapy Certification Program Online [online]. USA: Black and Butje, Inc., 2020 [cit. 2020-03-16]. Dostupné z: http://www.aromahead.com/courses/online/aromatherapy-certification-program

JANEŠ, Damjan, GLAVAČ Nina Kočevar, Eds., Modern Cosmetics, Ingredients of Natural Origin, A Scientific View, Volume 1, Velenje: Širimo dobro besedo d.o.o., 2018. ISBN 978-961-94371-0-0

KUSMIREK, Jan. Tekuté slunce: rostlinné oleje pro masáže, aromaterapii, kosmetiku a výživu. Přeložil Viola SOMOGYI, přeložil Oldřich VYHNÁLEK. Praha: One Woman Press, 2005. ISBN 80-86356418.

NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, c2014. ISBN 978-80-86356-49-5.

Foto: 

Nikol Štrosová

Kateřina Kloudová

Odeslat článek známému   Vytisknout

Produkty