Proč je éterický olej hinoki oblíbený?

Proč je éterický olej hinoki  oblíbený?

 

Éterický olej HINOKI (Chamaecyparis obtusa) se v aromaterapii tradičně užívá pro podporu dýchání, zdravého spánku, snížení stresu a zklidnění. Však se mu také říká ZEN SMELL.

Hinoki (ヒノキ) je známý jako japonský cypřiš. Hinoki neboli cypřišek tupolistý (Chamaecyparis obtusa) je stálezelený jehličnan původem z Japonska, který roste až do výšky 40 metrů. Jeho dřevo voní po citrusech. Jedná se o jeden z pěti posvátných stromů pohoří KISO. V Japonsku se používá již od starověku při stavbě chrámů, svatyní, lázní a tradičních divadel nó. S dřevem hinoki se setkáte i v budhistickém chrámu Hórjú-dži (Chrám kvetoucího práva) v japonské prefektuře Nara, který je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Dřevo hinoki vyniká odolností proti hmyzu a hnilobě. Není náhoda, že v chrámovém komplexu se nacházejí jedny z nejstarších dochovaných dřevěných staveb na světě.

Na trhu se můžete setkat s éterickými oleji získanými destilací různých částí stromu. Jejich biochemie, vůně a použití se liší v závislosti na tom, zda éterický olej pochází ze dřeva, kořenů nebo jehličí. Při nákupu éterického oleje byste měli věnovat pozornost kontrole botanického názvu a u hinoki to platí dvojnásob.

Pod obchodním názvem hinoki můžete zakoupit Chamaecyparis formosensis stejně jako Chamaecyparis obtusa.

 

 

V nabíce Aroma ateliéru naleznete éterický olej hinoki s botanickým názvem Chamaecyparis obtusa z čeledi Cupressaceae získaný ze dřeva.

 

Země původu

Japonsko

Způsob kultivace

Divoce rostoucí

Přírodní ingredience

100%

Způsob výroby

Destilace

Použitá část

Dřevo

Tón

Střední

Konzervanty

Bez konzervantů

Profil vůně

Dřevitá, teplá, suchá, balzámová s citrusovými podtóny

 

Biochemické složení

Monoterpeny        56%

Monoterpenoly       2%

Seskviterpeny       23% 

Seskviterpenoly    17%

Estery                   2%

Prozkoumejte analytický certifikát.

 

Bezpečnost při použití a kontraindikace

Pro bezpečné použití éterických olejů a absolue vám doporučujeme kontrolovat informace mezinárodní asociace pro vůně (IFRA) a zakoupit knihu Essential Oil safety (Bezpečnost ÉO), jejímiž autory jsou R. Tisserand a R. Young. Autoři  uvádějí, že éterický olej hinoki nemá žádné známé upozornění na bezpečnost při použití a kontraindikace.

Zkontrolujte plné znění bezpečnostního listu.

Vlastnosti

Zjištění z výzkumů naznačují, že éterický olej hinoki je antimikrobiální, antibakteriální proti širokému rozsahu gram pozitivních bakterií, protizánětlivý, expektorační, aktivní proti plísním (pityriasis versicolor), aktivní proti MRSA, insekticidní, pomáhá zvýšit parasympatickou aktivitu a tím snižuje stres a úzkost. Zvyšuje aktivitu a počet velkých buněk imunitního systému tkzv. NK buněk. Většina studií byla provedena s éterickým olejem hinoki, který byl získaný destilací z jehličí a větviček stromu Chamaecyparis obtusa a níže najdete detailní informace k některým z nich.

 

Tradiční použití a účinky

Podporuje klidný spánek a normální funkci dýchacího systému. Příznivě působí při astma, alergiích a kožních infekcích. Pečuje o pokožku se sklonem k akné a zklidňuje podrážděnou kůži. Hojí drobné kožní oděrky.

 

Působení na emoce

Éterický olej hinoki významně harmonizuje psychiku. Má jedinečnou čistou dřevitou vůni, která zklidňuje ducha, odlehčuje mysl a otvírá ji pro nové perspektivy. Přináší novou energii, pomáhá zklidnit, zmírnit nervové napětí, podrážděnost, úzkosti, odbourat stres a vyrovnávat emoce. Je meditativní. Pomáhá stát pevně ve svých rozhodnutí.

 

Kosmetika

Vzhledem k tomu, že vůně reprezentuje shinrin-yoku, japonské umění smyslové lesní koupele, je používán v Japonsku v komerčních osvěžovačích vzduchu. Éterický olej hinoki je známý jako aktivní přísada regeneračních a masážních krémů, balzámů, tělových a koupelových olejů, vlasové kosmetiky (podporuje růst vlasů), soli do koupele, pleťových mlék pro smíšenou, mastnou pokožku a pleť se sklonem k akné. Své uplatnění nachází v prevenci kožních infekcí, objevuje se v péči o pleť trpící seboreou, atopickým ekzémem a kosmetických produktech určených pro čistění, tonizaci a revitalizaci pleti.

 

Použití

Použijte jako ingredienci v aromaterapeutické kosmetice, přírodním parfému, difuzéru, nebulizéru, nebo inhalační tyčince.

 

 

Vyzkoušejte vhodné kombinace

Pro snížení stresu, úzkosti a navození dobré nálady smíchejte éterický olej hinoki s ÉO geranium růžové BIO (Pelargonium x asperum), ÉO yuzu (Citrus junos), ÉO mandarinka červená BIO (Citrus reticulata), ÉO grapefruit bílý BIO (Citrus paradisii), ÉO pomeranč sladký BIO (Citrus sinensis), ÉO bergamot BIO  (Citrus aurantium bergamia).

Pro meditaci zkombinujte éterický olej hinoki s ÉO kadidlo BIO (Boswellia carterii), ÉO santalové dřevo BIO (Santalum austracaledonicum). 

Pro zklidnění podrážděné kůže přidejte při výrobě kosmetického produktu k éterickému oleji hinoki ÉO santalové dřevo BIO (Santalum austracaledonicum), ÉO růžové dřevo BIO  (Aniba parfiflora), ÉO levandule BIO (Lavandula angustifolia), ÉO geranium růžové BIO (Pelargonium x asperum).

Pro posílení insekticidním účinků si připravte směs s hinoki a ÉO citrónová tráva BIO (Cymbopogon citratus), palma růžová BIO (Cymbopogon martinii), eukalyptus citronovonný BIO (Eukalyptus citriodora), ÉO geranium růžové BIO (Pelargonium x asperum) .

Pro podporu normální funce dýchacího systému si vytvořte směs hinoki s ÉO kadidlo BIO (Boswellia carterii), ÉO smrk černý BIO (Picea mariana), ÉO smrk obecný BIO (Picea communis), ÉO citrón BIO (Citrus limon), jedle bělokorá BIO (Abies alba).

 

Hinoki pohledem vědy

Li, Kobayashi a kol. (2009) uvádí, že lesní prostředí zvyšuje aktivitu a počet velkých buněk imunitního systému tkvz. NK buněk ( NK odkazuje na anglické spojení natural killer cell, tedy „přirozený zabiják“). Tyto buňky jsou řazeny mezi lymfocyty vedle B-buněk a T-buněk, ale na rozdíl od nich se řadí do (přirozené) nespecifické větve imunity (dále jen NK). Lesní prostření nezvyšuje jen aktivitu NK buněk ale také nitrobuněčných protinádorových proteinů v lymfocytech a navíc zvýšená aktivita NK přetrvává více než 7 dní po čase stráveném v lese jak u mužů, tak u žen.

Aby Kobayashi a kol. prozkoumali okolnosti lesního prostředí, které aktivují lidské NK buňky, zkoumali ve své studii vliv éterických olejů z jehličnanů na imunitní funkce člověka u dvanácti zdravých mužů ve věku 37-60 let, kteří pobývali v hotelu ve městě po dobu 3 nocí od 19.00 do 8.00 hod..

Aromatické těkavé látky éterického oleje HINOKI získaného z jehličí stromu Chamaecyparis obtusa byly rozptylovány pomocí zvlhčovače vzduchu v hotelovém pokoji během noci.

Poslední den pobytu byly odebrány vzorky krve a každý den během pobytu byly analyzovány vzorky moči. Kromě jiného byla měřena aktivita NK, procento NK, T buněk lymfocytů v krvi a koncentrace adrenalinu a noradrenalinu v moči. Podobná kontrolní měření byla provedena před pobytem v běžný pracovní den stejně jako byly měřeny koncentrace těkavých látek ve vzduchu hotelového pokoje.

Působení aromatických těkavých látek kromě jiného významně zvýšilo aktivitu NK buněk a jejich procento buněk zároveň významně snížilo procento T-buněk a koncentrace adrenalinu a noradrenalinu v moči. Ve vzduchu hotelového pokoje byly zjištěny látky jako je alfa-pinen a beta-pinen.

Tato zjištění naznačují, že působení těkavých aromatických látek a snížení hladiny stresových hormonů může částečně přispívat ke zvýšené aktivitě velkých imunitních buněk NK.

 

Hinoki a insekticidní účinky

Lee, Shin-Hae a kol. (2015) zkoumali účinky éterického oleje hinoki (Chamaecyparis obtusa) na fyziologii a chování much.

Fytoncidy  jsou těkavé látky uvolňované z rostlin na ochranu proti rostlinným patogenům a hmyzu, mají insekticidní, antimikrobiální a antimykotické účinky. Na rozdíl od jejich negativních účinků na mikroorganismy a hmyz bylo prokázáno, že fytoncidy mají příznivé účinky na lidské zdraví. Lee, Shin-Hae a kol. (2015) zkoumali účinky éterického oleje hinoki (Chamaecyparis Obtusa) na fyziologii a chování octomilek a mouchy domácí.

Zjistili, že éterický olej z C. obtusa snížil délku života, plodnost, pohybovou aktivitu a úspěšnost vývoje octomilek. Kromě toho octomilky a mouchy domácí vykazovaly silné repelentní reakce na éterický olej s dobou trvání přibližně 5 hodin při koncentraci 70 μg/ml. Tyto výsledky naznačují, že éterický olej z C. obtusa lze použít jako "lidem přátelský" alternativní repelent proti hmyzu.

 

Hinoki a stres

Ch. J. Chen a kol. (2015) zkoumali účinek éterických olejů meniki ( Chamaecyparis formosensis) a hinoki (Chamaecyparis obtusa) na aktivitu lidského autonomního nervového systému. Šestnáct zdravých dospělých osob dostávalo Meniki nebo Hinoki inhalací po dobu 5 minut a byly zkoumány fyziologické a psychologické účinky. Po inhalaci éterického oleje z Ch. formosensis se u účastníků snížil systolický krevní tlak, srdeční frekvence a zvýšil diastolický krevní tlak. Kromě toho se významně snížila sympatická nervová aktivita a významně se zvýšila parasympatická aktivita. Po inhalaci etérického oleje z Ch. obtusa se systolický krevní tlak a srdeční frekvence snížily, zatímco sympatická nervová aktivita se zvýšila. Oba éterické oleje zvýšily u testovaných osob variabilitu srdeční frekvence a stimulovaly příjemné naladění. Výsledky studie naznačují, že éterické oleje z Ch. formosesis a CH. obtusa mohou být vhodné při vývoji léčby narušené funkce sympatického nervového systému.

 

Recept aromaterapeutky

 

Vyrobte si aromaterapeutickou tyčinku s éterickým olejem hinoki. Recept naleznete v článku Jak si připravit inhalační tyčinku pro zmírnění stresu.

Workshop

Objevte, jak vám hinoki může efektivně pomoci v péči o zdraví a krásu. Prověřené recepty a jednoduché tipy z Japonska na zmírnění stresu vás čekají na workshopu Aromaterapie a japonský rituál krásy. Prostudujte japonské umění života, ochutnejte japonské speciality a zjistěte více o možnostech relaxace a podpory dýchacího systému. 

 

 

Závěr

Hinoki je mimořádně všestranný éterický olej, vhodný zejména pro podporu duševního zdraví, snížení stresu a zvládání úzkosti.

Studie naznačují, že může pomáhat při řešení respiračních potíží, alergických reakcí, kožních problémů jako je atopický ekzém a je vhodný pro zmírnění bakteriálních nebo kvasinkových infekcí.

Má také některé specifické vlastnosti jako jsou prokázané insekticidní účinky. Zajímavostí je, že stimuluje růst vlasů. Vzhledem k tomu, že není známa žádná kontraindikace, lze jej použít pro difúzi stejně  jako pro kožní aplikaci při dodržení správného dávkování.

Tak ať se vám hezky pečuje o zdraví a krásu s éterickým olejem hinoki.

Kateřina,

aromaterapeutka a parfumérka

Reference

Aromatherapy Certification Program Online [online]. USA: Black and Butje, Inc., 2022 [cit. 2022-01-16]. Dostupné z: http://www.aromahead.com/courses/online/aromatherapy-certification-program

Chen C.J., Senthil Kumar K.J., Chen Y.T., Tsao N.W., Chien S.C., Chang S.T., Chu F.H., Wang S.Y. Effect of hinoki and meniki essential oils on human autonomic nervous system activity and mood states. Nat. Prod. Commun. 2015;10:1305–1308. doi: 10.1177/1934578X1501000742. - DOI - PubMed

Lee SH, Do HS, Min KJ. Effects of essential oil from Hinoki cypressChamaecyparis obtusa, on physiology and behavior of flies. PLoS One. 2015;10:e0143450. doi: 10.1371/journal.pone.0143450. - DOI - PMC - PubMed

Li Q., Kobayashi M., Wakayama Y., Inagaki H., Katsumata M., Hirata Y., Hirata K., Shimizu T., Kawada T., Park B.-J., et al. Effect of phytoncide from trees on human natural killer cell function. Int. J. Immunopathol. Pharmacol. 2009;22:951–959. doi: 10.1177/039463200902200410. - DOI - PubMed

TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier Ltd., 2013. ISBN 9780443062414.

 

Upozornění

Článek slouží pouze k informativním účelům, autorka nemůže ovlivnit konkrétní použití a účinnost éterických olejů v praxi, a proto nemůže nemůže převzít žádnou zodpovědnost. 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout