Kouzelná Provence

Kouzelná Provence

 

Objevte tajemství a přečtěte si zamilované vyznání s vůní levandule. Dopis s fialovou mašlí adresovaný Provence čeká, až jej otevřete.

 

 

Milá Provence,

zamilovala jsem si Tě, na první pohled, na první nadechnutí. Učarovaly mi Tvé barvy, světlo, chutě a vůně. Okouzlila jsi mne malebnými zákoutími vesniček i divokou přírodou. Dýchla jsi na mne vůní levandule, jalovce, cypřišů a borovic. Omámila jsi mne krásou olivovníků. Zazpívala jsi mi tak, jak umí jen cikády.

 

 

Nepřestávám žasnout, jak rozmanitá jsi

a kolik různých podob máš. Těším se na každou návštěvu, kdy se mohu za Tebou vydat na jih Francie. Pamatuji si přesně, jak ses dotkla mé duše. Tam vysoko v horách, obklopena divoce rostoucí levandulí, tymiánem i saturejkou, jsem ve vzácné tiché chvíli zjistila, že jsem se vrátila k sobě.

Původně jsem se vypravila za uměním destilace rostlin, abych poznala práci lidí, kteří s láskou a respektem léčivé rostliny pěstují, sbírají a vyrábějí éterické oleje a hydroláty. Vím, kolik dřiny se skrývá v každé kapce éterické oleje z vysokohorské levandule, která se sklízí ručně pomocí srpů. Vím, že rostliny mají různou výnosnost. Vím, že pro získání 1l éterického oleje z lavandinu (Lavandula x intermedia) je třeba 50kg této rostliny, ale už je třeba 100kg kvetoucí natě k výrobě 1l éterického oleje z levandule úzkolisté (Lavandula angustifolia). Vím, jak voní esenciální olej z divoké levandule. Rozeznávám ono sladce bylinné aroma s květinovými, dřevitými a ovocnými podtóny mezi jinými. Vypravila jsem se za poznatky, ale díky lidem v destilérii Florihana nedaleko plateau de Caussols jsem pronikla pod jejich povrch a objevila sepětí kultur.

 

 

Má vzpomínka na Tebe, Provence,

patří osvěžení v tyrkysově zelené vodě jezera Lac de Ste-Croix, dechberoucím výhledům na okraji kaňonu Les Gorges du Verdon a vysokohorské koze, která se zastavila u silnice Route des Crêtes.

 

 

Při putování Tvou krajinou jsem potkala i skromnou rostlinu s drobnými žlutými kvítky helichrysum neboli slaměnku. Znám ji, její esenciální olej nikdy nechybí v mé aroma lékárničce, používám jej zejména na hojení pohmožděnin, drobných oděrek, hmyzích bodnutí a v péči o pleť. Vzpomínám i na seznámení se zlatavými květy mimózy (Acacia dealbata), vzácné absolue z této rostliny je oblíbenou ingrediencí do přírodních parfémů.

 

 

Na obrazech Vincenta van Gogha

bych jej nenašla. Začal se pěstovat v polovině minulého století a vznikl křížením pravé levandule a levandule širokolisté. V aromaterapii se využívá pro své repelentní účinky proti molům a komárům. Má svěží a sladkou vůni. Ještě ji cítím ve vlasech po ranní projížďce na kole mezi poli. Jeho nekonečné lány v údolí Valensole jsou inspirací malířům i japonským turistům, kteří je fotí v poledním žáru. Fialové polštáře na Tvé půdě patří lavandinu.

 

 

Máš v sobě půvab a lehkost včel,

jejichž levandulový med láká chuťové pohárky. Jsi sladká oslava na „la Fête du miel“ v Riez. Jsi zářící hvězda zavěšená nad půvabnou vesničkou Moustiers-Ste-Marie známou pro výrobu fajáns. Jsi „Confit aux Fleurs de Lavandin“ v mém proutěném košíku na trhu ve Forcalquier. Jsi Azurové pobřeží a promenáda v Cannes. Jsi pomerančový květ po dešti v zahradě parfumářského domu a sbírka historických flakonů v Grasse.

 

 

Jsi západ slunce nad proslulým lomem nedaleko vesnice Roussillon, který mi ukázal tolik odstínů okrové barvy. Jsi Luberon, stylová vesnička Gordes, kamenná Village des Bories, klášter Sénanque, i muzeum levandule v Coustellet. Jsi má nedokonalá francouzština při ranní konverzaci s Isabelle. Jsi sluncem zalitá krajina, žlutá slunečnice i radost ze života. To všechno jsi a mnohem více.

Děkuji Ti Provence za všechny tóny Tvé omamné vůně, za křídla a odvahu vzlétnout.

S láskou

Kateřina

 

Foto: archív Florihana a Aroma ateliér

Odeslat článek známému   Vytisknout